przejście graniczne Jakuszyce

Oglądasz wiadomości znalezione dla zapytania: przejście graniczne Jakuszyce

Temat: Przejście w Jakuszycach znowu dla ciężarówek
Przez polsko - czeskie przejście graniczne w Jakuszycach (Dolnośląskie) od środy znów mogą jeździć samochody ciężarowe. Przeprawa była nieczynna dla ciężkich pojazdów od sierpniowej powodzi, która zniszczyła fragment drogi z Jeleniej Góry do Jakuszyc.
"Droga została naprawiona już jakiś czas temu i mogły po niej jeździć samochody osobowe. Czekaliśmy jednak na notę dyplomatyczną w sprawie ruchu ciężarowego. Takie pismo dotarło wczoraj, dlatego od północy przywrócono ruch ciężarówek" - powiedziała p.o. rzecznika prasowego komendanta Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej por. Joanna Woźniak.

Przejście w Jakuszycach zamknięto dla TIR-ów po tym, gdy w sierpniu zapadł się w Piechowicach odcinek drogi krajowej nr 3 prowadzącej do granicy. Trasa została podmyta w wyniku powodzi, która wtedy nawiedziła południowo-zachodni region Polski.


Temat: Zamknięte przejście w Jakuszycach
Witam
Szanowni forumowicze.Z powodu koszmarnych uszkodzeń drogi dojazdowej do Szklarskiej Poręby,na czas nieokreślony zamknięte jest przejście graniczne w Jakuszycach.Chętni do przejazdu tą trasą winni kierować sie z Jeleniej Góry na przejścia przez Kowary-Oraj,lub Lubawkę.Natomiast z Wrocławia na Kudowę_Slone
Pozdrawiam
Janusz

Temat: Próba wywozu zabytkowych mebli
Próbę wywiezienia z Polski zabytkowych mebli pochodzących z końca XIX wieku udaremnili funkcjonariusze z Placówki SG w Jakuszycach. Podczas kontroli granicznej w drogowym przejściu granicznym w Jakuszycach Strażnicy Graniczni ujawnili w samochodzie, którym podróżował mieszkaniec Szymiszowa, komplet mebli sypialnych. Mężczyzna nie posiadał stosownego pozwolenia na wywóz mebli z kraju. Zabezpieczone w Placówce SG w Jakuszycach przedmioty zostały poddane ekspertyzie przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który określił ich pochodzenie na koniec wieku XIX. Wartość sypialni wynosi ok. 30 tys. zł.
W terytorialnym zasięgu działania Oddziału, w wyniku przeprowadzonych kontroli, funkcjonariusze SG wylegitymowali 38 osób oraz skontrolowali 28 pojazdów i 94 obiekty. Funkcjonariusze nałożyli 12 mandatów karnych na kwotę 1350 zł.
Funkcjonariusze ŁOSG, w drogowych przejściach granicznych, odprawili ogółem 75 575 osób - 36 929 na kierunku wjazdowym, a 38 646 na kierunku wyjazdowym.Temat: OPEN AIR PARTY 11.08.06
"Zamknięta została droga Jelenia Góra - Szklarska Poręba prowadząca do polsko-czeskiego przejścia granicznego w Jakuszycach. Nie można dostać się do Czech przez przejście w Czerniawie koło Świeradowa Zdroju. Nieprzejezdna jest krajowa "trzydziestka" Jelenia Góra - Zgorzelec oraz droga Chwaliszów - Dobromierz koło Wałbrzycha. Podmyte zostały również lokalne drogi m.in. w rejonie Świdnicy i Mirska."

Zrodlo PAP

stan na dzien dzisiejszy

Gierdych wraz z kumplami z koalicji potrafili uchwalic msze w intencji opadow.
Widac dobrze ma tam na gorze gadane, niech teraz odszczekaja nastepna msza te opady ...Temat: Harrachov, Minipivovar Novosad (Czechy)
Minibrowar lezacy zaledwie 3 kilometry od przejscia granicznego w Jakuszycach, dosc blisko Szklarskiej Poreby. Umieszczony jest obok tamtejszej huty szkla (wjezdzajac do Harrachova trzeba kierowac sie na prawo - lezy przy samym skrzyzowaniu - ciezko nie zauwazyc).
Wnetrze dosc proste, zeby nie powiedziec prostackie, ale w sumie przyjemne - duze drewniane stoly i lawy przy ktorych usiasc moze 10-12 osob. Miejsca w srodku sporo, we wnetrzu znajduja sie ladne wygladajace kadzie.
Podczas mojej tegorocznej wizyty trafilem na lanego Frantiska (jasne) i Certeka (ciemne) w cenach 30 Kc/0,5 i 18Kc/0,3. Mozna tez kupic piwo w butelkach - do wyboru byly te same piwa co w beczkach i opisane przeze mnie Hutske. Piwo jest sprzedawane w butelkach 0,5 (36 Kc), 3 litrowych za 169 Kc (tylko jasne). Podczas poprzedniej wizyty widzialem tez szklane butelki 0,9 litra z patentowym zamknieciem, ale ich cena (okolo 290 Kc) skutecznie mnie odstraszyla - teraz w knajpianej lodowce ich nie zauwazylem.
Mozna tez zakupic szklo - jedna szklanka kosztuje 120 Kc. Nie ma niestety firmowych podkladek.
Co do jedzenia - jest kilka dan w ofercie, ale niczego tam nie jadlem wiec nie wiem czy smaczne.
Kelner dosc przyjemny, jednak szybciej dogadalem sie z nim po niemiecku niz po polsko-czesku Widac ze kanjpa jest nastawiona raczej na niemieckich turystow (jak caly Harrachov z reszta).
Samo piwo troszke zawiodlo - jasne jakby przelezakowane, slodowe na poczatku ale pozostawiajace jakby wytrawna cierpkosc na jezyku po przelknieciu - nieco dziwnie sie je pilo. Ciemne nieco lepsze, wyrazny aromat kawowy, delikatnie slodkie, ale slodycz nie byla nachalna. Oba piwa cechowala slaba piana. Mam wersje butelkowe wiec postaram sie dokladnie opisac.Temat: Zasięg w kopalni soli w Wieliczce


Ciekawe czymu Plus przedklada zasieg w kopalni w stosunku do zasiegu na
przejsciu granicznym Jakuszyce ?


ciezko jest wyregulowac sygnal by konczyl sie tylko po stronie polskiej,
a taki jest wymog koncesji (Plus ma w Polsce, a inni w Czechach),
nie moze wyjeżdzać ani o metry dalej

Temat: Zasięg w kopalni soli w Wieliczce


| Ciekawe czymu Plus przedklada zasieg w kopalni w stosunku do zasiegu na
| przejsciu granicznym Jakuszyce ?

ciezko jest wyregulowac sygnal by konczyl sie tylko po stronie polskiej,
a taki jest wymog koncesji (Plus ma w Polsce, a inni w Czechach),
nie moze wyjeżdzać ani o metry dalej


Szliscie kiedys droga od Lysej Polany w strone np Morskiego Oka?
Jak byk polska ziemia, a innych niz slowaccy operatorzy nie uswiadczysz...


--
[] RELEASE  - Arkadiusz Kiereś


Pozdrawiam
Adam Frankowski

Temat: [Jelenia Góra] Inwestcje drogowe
Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie budowy obwodnicy południowej. To jedna z największych inwestycji, jakie planowane są wkrótce w stolicy Karkonoszy. Droga miałaby prowadzić od węzła w Grabarowie do ulicy Sudeckiej i dalej estakadą nad ulicą Wolności do trasy Czeskiej prowadzącej do przejścia granicznego w Jakuszycach. Łącznie miałaby 6,5 kilometra długości. Wartość tej inwestycji to ok. 100 milionów euro.

jelonka

estakada nad ul Wolnosci bardzo by mi sie podobalaTemat: Pierwszy mini zlot Klubu VW Vento

Z powodu podmycia drogi policja zamknęła odcinek trasy krajowej nr 3 Jelenia Góra - Szklarska Poręba. Niemożliwy jest dojazd do polsko-czeskiego przejścia granicznego w Jakuszycach."
Widziałem w wiadomościach i matula aż się za głowę złapała, że dzisiaj tamtędy jechała a teraz ewakuują ludzi...

Co do zdjeć to nie wytrzymałem i już wrzuciłem

http://www.vwvento.org/1zlot.htm

W sumie 311 fotek, dzięki chłopaki za nadesłanie ich do mnie!Temat: Zasięg w kopalni soli w Wieliczce


juz sam fakt isnienia w tamtej okolicy ludzi determinuje
koniecznosc zasiegu - ludzie sobie spaceruja i gadają ;))


Ciekawe czymu Plus przedklada zasieg w kopalni w stosunku do zasiegu na
przejsciu granicznym Jakuszyce ?

Pozdrowienia

Juliusz

Temat: Giełda w Szklarskiej Porębie
ja się wybieram : )
informuję tylko, że coś takiego jest i że grają tam muzykę studencko-poetycką, ogólnie pojęty folk i czasem się też pojawiają z uwagi na ten fakt teksty Stachury : )

impreza zaczyna się w czwartek konkursami (tzn. coś w rodzaju otwartej sceny, na której prezentują się wykonawcy, chcący pokazać swoje dokonania muzyczne w gatunku). Sobota to koncert gwiazd (dawniej jeździłem tam głównie po to, by posłuchać WGB, ale nie wiem, czy w tym roku będzie), niedziela to koncert laureatów. 2 bezpłatne pola namiotowe (górne i dolne). Miejsce: Baza (namiotowa) pod Ponurą Małpą w Szklarskiej Porębie Średniej przy drodze do Jeleniej Góry, od której oddziela ją rzeka Kamienna. Miejsce jest ciekawe również ze względów krajoznawczych, baza leży bowiem na styku Izerów i Karkonoszy, inną atrakcją jest również samochodowe przejście graniczne w Jakuszycach, do którego da się dotrzeć po jakiejś godzinie wytrwałego marszu pod górę : )

wracam tam po pewnym czasie nieobecności. Gdyby ktoś chciał się dołączyć, mamy 3 miejsca w samochodzie z Wrocławia, wyruszamy przez Bielany Wrocławskie około godz. 17:30 - dziś, tj. 1 sierpnia, piątek : )Temat: [Dolny Śląsk] Inwestycyjny BOOM 2007...
wtorek, 16 października 2007 godz. 17:23

Małe i przedsiębiorcze

Na 10 ha powstanie w Jeleniej Górze podstrefa kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „małej przedsiębiorczości”. Inwestycjami zainteresowane są firmy z branży maszynowej.

Gdyby udało się utworzyć około 500 nowych miejsc pracy, bezrobocie w Jeleniej Górze stałoby się naprawdę niewielkie. Teren podstrefy położony jest przy międzynarodowej drodze do przejścia granicznego w Jakuszycach. Już wcześniej powstały tutaj dwie firmy z kapitałem niemieckim.

Niektóre firmy już działające w Jeleniej Górze muszą dowozić swoich pracowników z oddalonych miejscowości. Jednak prezydent miasta nie martwi się o zatrudnienie w zakładach, które powstaną w podstrefie.

Bezrobocie w Jeleniej Górze jest po Wrocławiu najniższe na Dolnym Śląsku. Wynosi niespełna 8%. Jego obniżaniu służą zwolnienia przedsiębiorców z podatku od nieruchomości na czas remontów i modernizacji firm oraz tworzenie nowych miejsc pracy. W tym roku zatrudnienie znalazło 1700 osób. W ubiegłym roku 260 bezrobotnych uruchomiło własną działalność gospodarczą. Jednak czy nowe firmy znajdą Pracowników, okaże się za kilka miesięcy.

Jeleniogórska podstrefa będzie działać nawet do 2025 roku. Istnieje możliwość powiększenia jej o kolejnych 40 hektarów. Gdyby tak się stało, to bezrobocia w tym regionie prawie by nie było.

Reporter: Andrzej Szpak

http://ww6.tvp.pl/3225,20071016581678.stronaTemat: Pierwszy mini zlot Klubu VW Vento

Moja matula dzisiaj włąśnie wróciła ze Szklarskiej a podobno był upał od rana
. z wiadomosci na onecie:
"Z powodu podmycia drogi policja zamknęła odcinek trasy krajowej nr 3 Jelenia Góra - Szklarska Poręba. Niemożliwy jest dojazd do polsko-czeskiego przejścia granicznego w Jakuszycach."Temat: Tanvald - Harrachov


| Niestety stacja (a raczje przystanek) w Harrachovie jest spory kawał od
| miejscowości i skoczni.

Czy nie latwiej jest zorganizowac kom. autobusowa na miejscu ?
Czy dalej do skoczni jest od stacji Harrachov, czy od Szklarskiej Poreby ?


Alez Czesi to juz zrobili. Pociagi sa skomunikowane z autobusami "na dol"
kursuja one na trasie: stacja Harrachov - "wies" - Jakuszyce przejscie
graniczne.


Pytanie retoryczne nie wymaga raczej odpowiedzi...


Ewentualnie rozkladu tych autobusow...

WL

Temat: Dlaczego PKP "nie myśli" ?


Pamiętając dantejskie sceny jakie miały miejsce w ubiegłym roku podczas
"zwykłego" Pucharu Świata na tym "mamucie", a przypominam, że
zdesperowani niekoczącą się kolejką do przejścia granicznego w
Jakuszycach kierowcy z całej Polski zostawiali samochody na poboczach i


[...]

Co ciekawe, w okolicach początku lat 80. przymierzano się nawet do likwidacji linii Tanvald-Harrachov (nie była to zresztą ostatnia próba). Zawieszono wtedy przewozy towarowe. Jednak trasa nie została zamknięta, przede wszystkim właśnie ze względu na konieczność zagwarantowania dowozu gości na Mistrzostwa świata w lotach narciarskich.

Temat: Nowe szlaki w okolicy Jakuszyc

Witam

Szlak żółty jest na mapie "Góry Izerskie" Planu z 2005r i prowadzi drogą z Polany Jakuszyckiej do Dzialu Izerskiego (droga dojazdowa do Orla). Tyle na mapie, ale coś mi świta, czy przypadkiem tam nie zakręca na północ w stronę szlaku czerwonego przez Samolot, choć może mi się mylić z jakimś szlakiem narciarskim lub rowerowym.
Szlak zielony, jest również zaznaczony na w/w mapie, i idzie gdzieś z Czech (nie wiem, bo w tamtą stronę nie szedłem, a akurat nie mam mapy z tamtym terenem) koło wyciągu narcierskiego Prichowice, przez górę Hvezda, przy drodze E-65 przez rzekę Izera, stację kolejową w Harrahovie (Novy Svet), przejście graniczne Tkacka Góra-Harrahov, Dział Izerski (gdzie spotyka się z w/w szlakiem żóltym), Orle, górę Granicznik, przejście graniczne Orle-Jizerka i doliną Jizerki do miejscowości Jizerka. Odcinka kursywą nie ma na tej mapie (tak jak i przejścia granicznego, choć na wcześniejszej jest zaznaczone jako planowane), ale jest na mapie Mapie Rowerowej (Sudety Zachodnie - turystyczne szlaki rowerowe) Planu z 2005r. Od Jizerki jest już (chyba) zaznaczony na mapie z 2001 i idzie na Jeleni Stran, Bily Potok i prawie do Novego Mesta pod Smrkem.

Mam nadzieję, że opisałem szlaki, o które Tobie chodziło.
Temat: Nowe szlaki w okolicy Jakuszyc
Witam

Szlak żółty jest na mapie "Góry Izerskie" Planu z 2005r i prowadzi drogą z Polany Jakuszyckiej do Dzialu Izerskiego (droga dojazdowa do Orla). Tyle na mapie, ale coś mi świta, czy przypadkiem tam nie zakręca na północ w stronę szlaku czerwonego przez Samolot, choć może mi się mylić z jakimś szlakiem narciarskim lub rowerowym.
Szlak zielony, jest również zaznaczony na w/w mapie, i idzie gdzieś z Czech (nie wiem, bo w tamtą stronę nie szedłem, a akurat nie mam mapy z tamtym terenem) koło wyciągu narcierskiego Prichowice, przez górę Hvezda, przy drodze E-65 przez rzekę Izera, stację kolejową w Harrahovie (Novy Svet), przejście graniczne Tkacka Góra-Harrahov, Dział Izerski (gdzie spotyka się z w/w szlakiem żóltym), Orle, górę Granicznik, przejście graniczne Orle-Jizerka i doliną Jizerki do miejscowości Jizerka. Odcinka kursywą nie ma na tej mapie (tak jak i przejścia granicznego, choć na wcześniejszej jest zaznaczone jako planowane), ale jest na mapie Mapie Rowerowej (Sudety Zachodnie - turystyczne szlaki rowerowe) Planu z 2005r. Od Jizerki jest już (chyba) zaznaczony na mapie z 2001 i idzie na Jeleni Stran, Bily Potok i prawie do Novego Mesta pod Smrkem.

Mam nadzieję, że opisałem szlaki, o które Tobie chodziło.
Temat: PRZEJŚCIA GRANICZNE
Żona będzie parę dni w Szklarskiej Porębie , wiem że je tam niedaleko przejście graniczne w Jakuszycach. Czy może wiecie gdzie w oklicach przejścia można coś kupić. może ktoś z was kupował tam miniski.
Temat: Karkonosze-Izery-Gorce-Pieniny czyli moje górskie szaleństwo
Moja rowerowa wyprawa w Góry Izerskie. Wyjazd w czwartek, powrót w sobotę, relaks przed powrotem do pracy (skończyło mi się 182-dniowe L-4):
czwartek, 11 bm.
do Jakuszyc autem, tego dnia wycieczka na trasie Jakuszyce-Orle-Izerska Hala
(Chatka Górzystów)-zółtym szlakiem pod Stóg Izerski-Izerska Hala-Orle-
Jakuszyce. Ok. 36 km, w wielu miejscach płaty śniegu.
piatek, 12 bm.
Jakuszyce-Harrachov-wodospady Mumlavy-stacja kol. Harrachov-czerwonym szlakiem
wzdłuż Izery-Jizerka-Smedava-Jizerka-przejście graniczne na Izerze-Orle-
Rozdroże pod Cichą Równią-Jakuszyce. Ok. 52 km.
sobota, 13 bm.
Jakuszyce-Szklarska Poręba (drogą gruntową)-Jakuszyce (asfaltem)-Orle-Izerska
Hala-Jakuszyce-sklep za przejściem granicznym (zostało mi trochę koron). Ok. 42
km, płaty śniegu na trasie Orle-Izerska Hala już praktycznie przejezdne. Powrót autem do domu.
Trafiłem na piękną pogodę (czwartek, a zwłaszcza piątek). W polskiej części Gór
Izerskich w dwa pierwsze dni ni żywej duszy, w Czechach sporo turystów.
Zdjęcia w wyjazdu: http://foto2006.za.pl
Część jest złej jakości, ale to wina pospiechu przy konwersji (musiałem je
zmniejszać do rozmiaru pliku poniżej 200 kB). Fotki z Izerskiej Hali, Orla i
Jakuszyc można porównać z zimowymi sprzed 2 miesiecy:
http://zima06.hollosite.com/main.php?cmd=album&var1=Jakuszyce06/&var2=1
co daje pojęcie o masach śniegu, które w Górach Izerskich zalegały.Temat: Przejscia graniczne


jakies zrodlo ?


Internet (pl.rec.gory) / PAP

21.3.Wrocław (PAP) - Z powodu wojny w Iraku i "ewentualnego
zagrożenia terrorystycznego" w piątek od 16.00 zostanie zawieszony
do odwołania ruch na szlakach turystycznych przecinających polsko-
czeską granicę.

Komunikat tej treści przesłali PAP w piątek rzecznicy Sudeckiego
i Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej.

Jak dodał płk Leszek Duczyński, w przypadku Łużyckiego Oddziału
Straży Granicznej zakaz dotyczy 10 przejść granicznych w rejonie
jeleniogórskim: Równi pod Śnieżką, Sowiej Przełęczy, Śląskiego
Domu, Szrenicy, Stogu Izerskiego, Polany Jakuszyckiej, Przełęczy
Karkonoskiej, Lutogniewic, Niedamirowa oraz Okrzeszyna.

Natomiast w przypadku Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej zakaz
dotyczy następujących 13 przejść: Lutynia-Travna, Nowa Morawa-
Stare Mesto, Śnieżnik-Vrchol Kral Snezniku, Jodłów-Horni Morava,
Kamieńczyk-Mladkov Petrov, Niemojów-Bartosovice v Orl. Horah,
Zieleniec-Masarykova Hata, Duszniki Zdrój-Olesnice v Orl. Horach,
Ostra Góra-Machovska Lhota, Głuszyca Górna-Janovicky, Radków-
Bożanow, Łączna-Zdono, Brzozów-Ceska Cermna.

"W związku z tym apelujemy zarówno do turystów, jak i mieszkańców
pogranicza o niekorzystnie z tych przejść. Każde przekroczenie
granicy w takim przejściu będzie traktowane jako nielegalne" -
poinformowała PAP rzeczniczka Sudeckiego Oddziału Straży
Granicznej ppor. Magdalena Knuta-Bron.

Temat: Kolej Izerska z przyleglosciami - cz. I - Polska I


| Graniczny Punkt Kontrolny Jakuszyce jest położony w całości po stronie
| Republiki Czeskiej, jadąc samochodem, granicę państwa przekracza się
| faktycznie w odległości jakiś 100m od pierwszego szlabanu na granicy.


Patrząc od Polskiej strony...

No to tym bardziej... Jakos tak jest, ze najpierw jest ta knajpa z Biegiem
Piastow Slaskich i  tam przyszli wopisci, potem jest granica na szosie, a
potem sie jeszcze jedzie i jedzie przez Polske, zanim sie jest naprawde w
Czechach, nieprawdaz?


Nie jedzie, popatrz na mapę gdzie przejście i jak przebiega linia granicy
państwowej, a tak a propo to mapy kłamią nieznacznie, ale kłamią.

Ojej, ale namieszane. Tam, gdzie jest biuro Biegu Piastów to jest Szklarska
Poręba Jakuszyce.
Nie jest to przejście graniczne, nie ma w tej dziurze nawet strażnicy SG (

knajpy do lini granicy państwa torami jest ok. 500 m.
A jak wcześniej pisałem drogowe przejście Jakuszyce znajduje się w całości
po stronie czeskiej.
A że SG wsiadło do pociągu tam gdzie piszesz to zrozumiałe, kiedyś tam był
przystanek osobowy, poza tym trudno by było przedzierać się przez las do
torów patrząc w lini prostej od GPK-u?

Teren ten znam dobrze, przez z górką trzy lata miałem przyjemność pracować w
tym mało dostępnym ludziom terenie...

Pzdr Iwo.

Temat: Czy będzie przejście?


Władze samorządowe Nysy, Głuchołaz i czeskiego Jesenika od 2 lat czyniły
starania o otwarcie przejścia granicznego.


To tylko 2 lata ??? A mi wydawało się, że starają się o to już chyba ze
4...

Tak nawiasem: co to będzie jak przyjdzie do uruchamiania przejścia w
Jakuszycach...? Znowu 4 lata oczekiwania ?

Mick M.

Temat: Jesteś w Polsce, wcale nie!
To tak właśnie jest. Ja jak swego czasu przekraczałem granicę w Świecku to miałem jeszcze z 10km. zasięg Plusa.

Pamiętam tylko że najmniejszy zasięg Plusa kiedy ja podróżowałem był po stronie drugiego Państwa, był w Jakuszycach (przejście Polska - Czechy). Dosłownie jakieś 3 - 4km. po przejechaniu od przejścia granicznego zasięg znikł...później się jeszcze odnawiał z dwa razy ale to na chwilę i na 1/2 kreski.Temat: Jak dojechać do Harrachova?


Chciałbym niebawem przejechać się słynną Koleją Izerską. Może ktoś wie,
jak
dostać się do stacji Harrachov ze Szklarskiej Poręby? Na mapie widzę, że
stacja jest spory  kawałek od centrum Harrachova. W sieci są tylko
połaczenia PKS Szklarska-Jakuszyce, a do Harrachova nie znalazłem nic. W
rozkładzie czeskim - autobusy z Harrachova "w Czechy", z Jakuszyc do
Harrachova - nic. Moze sa jakieś busy albo te rozkłady gdzie patrzyłem sa
nieaktualne?


Witam;

Najlepiej chyba autobusem PKS do Jakuszyc (z Jeleniej Góry PKP) - a jest ich
sporo - do przystanku "Bieg Piastów" na przełęczy Szklarskiej (przedostatni
przystanek). Jedzie ok. godziny. Z tamtąd w prawo za Biegiem Piastów drogą
na Orle - mniej wiecej po 2,5 km w prawo odbija droga leśna do turystycznego
przejścia granicznego, które jest oddalone ok. 700 m. od stacji w
Harrachovie. Zobacz na mapie. Możesz też od przełęczy ("Biegu Piastów") iść
torami (w pewnym momencie, na wysokości "mijanki" tory dochodzą prawie do
wyżej opisanej drogi, można na nią wejść i dalej do przejścia ok 1-2 km).
Przy okazji zaliczysz fragment polskiego odcinka trasy:)

pozdrawiam
Przemek

Temat: przejście graniczne Orle - Jizerka
Hej,
to strasznie upierdliwe, że nie ma tego przejścia - w połowie czerwca byłem w temtych rejonach na rowerze i żeby dostać się z Jizerki do Jakuszyc trzeba było nadłożyć trochę drogi (zarówno w poziomie jak i w pionie) przez przejście w Harrachovie.
Czy może ktoś ma jakiś pomysł, co zrobić, aby to przejście w końcu powstało....Temat: Szklarska Poręba Grn-Harrahov


Jakie sa mozliwości powrotu busem/autobusem do Szklarskiej Poreby,
ewentualnie z Jakuszyc do Szklarskiej lub do Harrahowa.
Za cokolwiek bede wdzięczny


Na trasie Jakuszyce - Szklarska Poręba - Jelenia Góra jeździ PKS, chyba 3
kursy dziennie w czasie wakacji. Rozkład znajdziesz na stronie PKS Jel. Góra.

Z Harrahova do Jakuszyc nie ma normalnej komunikacji zbiorowej, dojdziesz
główną drogą na piechotę w 30-40 min. od rogatek miasta do przejścia
granicznego, 100 m dalej jest przystanek PKS.

Temat: Konkurencja dla PKP - Koleje Dolnośląskie
Nie rozpędzjacie się tak z tymi reaktywacjami. Więcej realizmu!

Większość lokalnych linii kolejowych na Dolnym Śląsku jest w agonii trwającej kilkanaście lat i dłużej i ich ponowne udrożnienie wymagałoby ogromnych nakładów finansowych.

Najpierw trzeba myśleć o przywróceniu ruchu tam gdzie da się przejechać, a więc odcinki:

Lubawka - Kamienna Góra - Marciszów
Zgorzelec - Mikułowa - Lubań
Szklarska Poręba - Jakuszyce - Harrachov
Wrocław - Trzebnica

Jeśli to się uda to już będzie sukces.

Poza tym koniecznie trzeba uruchomić połączenia lokalne z Czechami przez Jakuszyce i Zawidów oraz zrobić przystanek w Porajowie na linii Liberec - Zittau. W tej chwili najbliższe czynne kolejowe przejście (pasażerskie) z Czechami jest w ... Głuchołazach.

Jesteśmy w UE i w Schengen a Dolny Śląsk można opuścić przez jedyne czynne kolejowe przejście graniczne w Zgorzelcu, gdzie są tylko 4 pociągi osobowe. To już znacznie lepiej jest w Lubuskiem, gdzie np. z Żar też są 4 pociągi do Niemiec, ale w tym jest EC Wawel oraz osob. do Cottbus.

W modernizację linii E30 Legnica - Zgorzelec wywalono miliony euro, ale co z tego, skoro nawet EC jeździ jednotorową trakcją spalinową przez Żagań.Temat: Nowe szlaki w okolicy Jakuszyc
Na swojej mapie Gór Izerskich (Plan 2001) nie mogę zlokalizować dwóch szlaków: żółtego, mającego swój początek na Polanie Jakuszyckiej (ściślej, przy Ośrodku Szkoleniowym Biathlonu) i zielonego, gnającego z turystycznego przejścia granicznego (trasa Koziniec czy też Ovity Nutricii).
Żółty szlak z Polany biegnie chyba gdzieś na zachód, a zielony od przejścia - chyba w stronę Schroniska Orle.
Znacie te szlaki? Dokąd prowadzą?
Temat: Poznań - Pec pod Śnieżką
Pociagiem lub autobusem do Jeleniej Góry, potem przesiadka na autobus PKS Kamienna Góra do Przeł. Okraj, stamtąd na pieszo ok. 1 godz. do granicy. Z przejścia granicznego 30 min bezpośrednim autobusem lub z przesiadką w Svobodzie nas Upą.

Inna droga to z Jeleniej Góry do Jakuszyc (PKS) i po przejściu granicy w autobus do Svobody nad Upą lub bezpośrednio do Pecu.

Ogólnie trzeba troche polatac.

I ostatnia wersja, do Jeleniej Góry standardowo, potem autobusem do Karpacza Biały Jar, stamtąd wyciągiem krzesełkowym na Kopę, przejście piesze na Śnieżkę (do 60 min) i ze szczytu zjazd wyciągiem krzesełkowym do Pecu.Temat: Szklarska Poreba


| Te Tkacze to przedwojenna stacja Strickerhauser, a dzisiejszy
Harrachov.
Hmm, ciekawe. Mam gdzies w domu resztki (rozsypujace sie ze starosci)
atlasu Polski z konca lat 40-tych... Na wzmiankowanej mapce zreszta
np. Glucholazy tez sie nazywaja jakos inaczej. Jest to zwiazane, jak
sadze,  z tym, ze  w 1945
wymyslano jak popadnie polskie nazwy dla miejscowosci na ziemiach
wyzyskanych a w 1947 troche to uporzadkowano.


Tak rzeczywiscie bylo.Np. Szklarska Poreba w Rj 1946 to Pisarzewiec. A
Walbrzych Glowny to Dzietrzychow (niem. Waldenburg-Dietersbach).

Zreszta u nas w Gdansku tez takie numery byly. Przystanek Danzig
Petershagen zostal Piotrowkiem, by w koncu uzyskac nazwe Gdansk Biskupia
Gora. Teraz zreszta go juz nie ma.
Zas przystanek Guterherberge w 1945 otrzymal nazwe Gospoda, za 1946 -
Lipicz. Ostateczna nazwa Gdansk Lipce...


| Natomiast jest faktem, ze okolo 1957 roku pociagi docieraly z
Jeleniej
| Gory do Jakuszyc. Nawet osobowy z Warszawy.
| Ale to bylo przez rok, czy dwa lata...

Jakuszyce to chyba jednak za mala miejscowosc, zeby (nawet za tamtych
czasow) oplacalo sie prowadzic pociagi tylko do niej jako do stacji
docelowej.


Niestety tak - tutaj ma sens komunikacja przez granice. Czesi bardzo
tego ponoc chca, na przeszkodzie stoi tylko bezwlad na PKP. Zreszta
Szklarska to tylko jedno z mozliwych przejsc granicznych do Czech. A
Glucholazy, Lubawka, Zawidow ? Wszedzie tam jest odpowiednia
infrastruktura. Nie mozna jedynie przejechac pociagiem pasazerskim z
karaju do kraju. Zupelna bzdura.

A. Massel

Temat: Więcej videoradarów ...
Kilkanaście samochodów policyjnych z videoradarami będzie od wtorku do niedzieli patrolować drogi krajowe nr 2 i 3 w Lubuskiem - poinformował Andrzej Kulesza z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej policji w Gorzowie Wlkp.

"Z naszych analiz wynika, że przyczyną aż 1/3 wypadków jest nadmierna prędkości. Videoradary są najskuteczniejszą metodą walki z +piratami+ drogowymi" - dodał Kulesza.

Drogi krajowe nr 2 i 3 to główne i najbardziej obciążone ruchem szlaki komunikacyjne w regionie. "Dwójka" to jednocześnie międzynarodowa trasa E-30; prowadzi do przejście granicznego w Świecku. "Trójka" - prowadzi z przejścia z Czechami w Jakuszycach (Dolny Śląsk) do Świnoujścia.

Ze statystyk lubuskiej policji wynika, że od początku roku do kwietnia na drodze nr 3 doszło do 23 wypadków drogowych, w których zginęło osiem osób. Na drodze nr 2 w tym czasie wydarzyło się 19 wypadków, życie straciło pięć osób.

Według, policji obok nadmiernej prędkości przyczyna wypadków jest także nieprawidłowe wyprzedzanie i omijanie. Jak powiedział Kulesza błędy kierowców podczas tych manewrów są przyczynami co czwartego wypadku do jakiego doszło w tym roku na lubuskich drogach.

(PAP, źródło: www.interia.pl)Temat: Kolej Izerska z przyleglosciami - cz. I - Polska I

| No to tym bardziej... Jakos tak jest, ze najpierw jest ta knajpa z
Biegiem
| Piastow Slaskich i  tam przyszli wopisci, potem jest granica na szosie,
a
| potem sie jeszcze jedzie i jedzie przez Polske, zanim sie jest naprawde
w
| Czechach, nieprawdaz?
Nie jedzie, popatrz na mapę gdzie przejście i jak przebiega linia granicy
państwowej, a tak a propo to mapy kłamią nieznacznie, ale kłamią.


Patrze na mape (patrz post MJ) i widze, ze jedzie.


Ojej, ale namieszane. Tam, gdzie jest biuro Biegu Piastów to jest
Szklarska
Poręba Jakuszyce.
Nie jest to przejście graniczne, nie ma w tej dziurze nawet strażnicy SG (

knajpy do lini granicy państwa torami jest ok. 500 m.


Ale do drogowej granicy chyba, znaczy do tam, gdzie granica przecina szose?


A że SG wsiadło do pociągu tam gdzie piszesz to zrozumiałe, kiedyś tam był
przystanek osobowy, poza tym trudno by było przedzierać się przez las do
torów patrząc w lini prostej od GPK-u?


Eeee... mnie jest wszystko jedno, gdzie oni wsiedli. A jak nie mieli
stempelka z parowozikiem, to w ogole mi wszystko jedno, czy przyszli.
Mogliby swoja droga na datownik okolicznosciowy sie wykosztowac...


Teren ten znam dobrze, przez z górką trzy lata miałem przyjemność pracować
w
tym mało dostępnym ludziom terenie...


O! Co robiles, jesli chcesz ujawnic?

Temat: (DlŚ,Op) Pociągiem do Czech i z powrotem (Głuchołazy)

Polska i Czechy porozumiały się w sprawie uruchomienia kolejowych przejść
granicznych w Głuchołazach.


A jednak dasię. No to czekamy na Lubawkę. Albo chociaż Mieroszów. Że o
Jakuszycach nie wspomnę :).

pozdrawiam

P

Temat: Jak dojechać do Harrachova?
Najlepiej na nartach. Wypożyczenie razem z obuwiem w Jakuszycach 30 zł za
dzień. Trasa wiedzie wprost do Harrachova stacji a tam turystyczne przejście
graniczne. Poza tym busik z centrum dojeżdża dokładnie zgodnie z rozkładem
kolei.

Rozkład tu:
http://tinypic.com/ve6xlj.jpg

Temat: KB Droga
Dziś rzeczywiście przywitał nas rześki poranek -4C z wychylającym się zza chmur słońcem. W tej sprzyjającej aurze udaliśmy się w stronę harrachowskiego worka. Tym razem śnieg tworzył wierzchnią skorupę lodową, choć tam gdzie były ślady nie jechało się źle. Przy przejściu granicznym Harrachow rozdzieliliśmy się, Radek udał się w stronę Orle, ja udałem się do Czech. Niestety kilkaset metrów szlaku obfitowało w trudności, lód, kamienie, ostatecznie przy długiej prostej pozbawionej śniegu zrezygnowałem z tej trasy i powróciłem na polski szlak. Przed Orlem zaliczyłem jeszcze Gozdowskie Skałki wraz z dość efektownym upadkiem do którego byłem zmuszony uciekając przed bezśnieżną wyrwą. Z Orle wspomniałem, że latem dobiegliśmy tam przez Rozdroże i udałem się dokładnie tą trasą, w Jakuszycach Garmin pokazał 21,1km.

Po południu wyszliśmy na rozruch z 10 rytmami - łącznie 10,7km.
Temat: wyjazd na malysza do harahov


Ze Szklarskiej do Jakuszyc jest jakies 7 km szosa.


Do samej granicy jest chyba ciut więcej niż 7 km drogą.
Drogą krętą, pod górę i czasem dość śliską... na dodatek wąską i w dużej
części bez _żadnego_ pobocza. Potem od przejścia granicznego do właściwego
Harrachova jest jeszcze następnych kilka kilometrów.
Z buta raczej nie polecam... ;)

Bartek

Temat: Wrocław - Praga Lotnisko


Ja jechalem przez Kudowe. Na lotnisko sie dostaniesz elegansko
obowodnica niema wiekszego problemu. Ostatnio jechalem po sylwestrze
2006, nie pamietam dokladnie ale cos 3,5-4 godziny drogi.


Dzięki
Ale ja muszę jeszcze po drodze Bolków zahaczyć :( i za dużo musiałbym sie
wracać. A nie ukrywam że Kudowa jest dla mnie aktrakcyjniesza po nie ma tam
gór ( nie chce mi sie kupować łańcuchów - bo nie poruszam sie po górach w
zimie).
A Jakuszyce to jednyne przejście graniczne na drodze krajowej - która sądzę
nie powinna zaskoczyć że nie jest odśnieżona. Czy mino to trzeba brać tam
pod uwagę wariant wyposażenia się w łańcuchy ?

Temat: Wrocław - Praga Lotnisko


| Ja jechalem przez Kudowe. Na lotnisko sie dostaniesz elegansko
| obowodnica niema wiekszego problemu. Ostatnio jechalem po sylwestrze
| 2006, nie pamietam dokladnie ale cos 3,5-4 godziny drogi.

Dzięki
Ale ja muszę jeszcze po drodze Bolków zahaczyć :( i za dużo musiałbym sie
wracać. A nie ukrywam że Kudowa jest dla mnie aktrakcyjniesza po nie ma tam
gór ( nie chce mi sie kupować łańcuchów - bo nie poruszam sie po górach w
zimie).
A Jakuszyce to jednyne przejście graniczne na drodze krajowej - która sądzę
nie powinna zaskoczyć że nie jest odśnieżona. Czy mino to trzeba brać tam
pod uwagę wariant wyposażenia się w łańcuchy ?


OIDP to czesto tam sie wlasnie spoleczenstwo przy pomocy lancuchow
poruszalo

Temat: szukam podpowiedzi
Podam w duzym skrócie plan zwiedzania z najwazniejszymi atrakcjami

1.Góry Złote - Złoty Stok - Kopalnia złota
2.Masyw Snieznika -Jaskinia Niedzwiedzia ale moze to byc trudne bo obowiązuje rezerwacja wejściówek chyba ze ktoś się nie stawi.
3.Kłodzko -Twierdza
4.Góry Sowie - Twierdza Srebrna Góra
5.Góry Sowie - Osówka, Wolibórz, Rzeczka - podziemia wykute w skałach (podziemne miasto Hitlera)
6.Zakładam ze polskie Góry Stołowe znasz a więc polecam Adasparskie Skały i Teplickie Skały 10 km od przejścia granicznego w Mieroszowie miejscowość Adasparch dobry kemping w Bochunicach na zwiedzenie minimum 2 dni na forum jest kilka zdjęc z tego rejonu w dziale wyprawy.
7.Splinderowy Młyn , odpowiednik Szklarskiej Poręby ciekawa wyprawa piesza do zródeł Łaby, fajne knajpki super piwo dobry kemping
8. Powrót przez Jakuszyce i zależnie od czasu Szklarska lub Karpacz
kemping w Szklarskiej Pod Klonem przy drodze na Zakręt Śmierci
9.Polecam jeszcze sztolnie po kopalni uranu w Kowarach

Uf. to wszystko w dużym skrócie .

Polecam
ZenekTemat: Nasze wycieczki w roku 2005
Właśnie wróciłem z Gór Izerskich. Dziś wspaniała pogoda i widoczność choć zimno. To zapewne moja ostatnia wycieczka w te strony w tym roku. Oczywiście rowerowa, mam nadzieję zjawić się tam za 2 miesiące na biegówkach. Zrobiłem sporą pętlę z Jakuszyc: Orle-Hala Izerska-przejście graniczne Stóg Izerski Smrk-Jizerka-Orle (56 km). ZAliczyłem przy okazji słynne izerksie bagienka (skarpetki i buty do wyżymania). Widoki i wrażenia wspaniałe (w lipcu aura ich poskąpiła). Wkrótce opis i zdjęcia na http://bicykl.friko.pl. Wracając do domu - spod Wrocławia niezwykły widok Karkonoszy i innych pasm Sudetów na tle nocnego nieba. Dzięki wspaniałej przejrzystoścu powietrza.Temat: Karenov-Szklarska Poręba


Wie ktos moze jak dostac sie do Karenov'a na godzine 8:30 jadac od strony
Jeleniej Góry?


Pewnie taryfa tylko, bo pierwszy autobus z Jeleniej do Jakuszyc masz dopiero
o 7.00
No chyba że pojedziesz w dzień roboczy, wtedy o 5.30. Około 6.30 jesteś w
Jakuszycach. Masz czas na przejście do stacji Harrachov, skąd o 8.19 jedzie
vlak do Kořenova i jest na miejscu o 8.25

Z Jakuszyc możesz pójść przez nowe przejście graniczne

Temat: Karenov-Szklarska Poręba


Z Jakuszyc możesz pójść przez nowe przejście graniczne


Moglbys cos wiecej o tym przejsciu powiedziec?
Kiedy czynne, gdzie ono jest i jak tam dojsc?

Dzieki
WL

Temat: Szklarska Poręba - Puchatek
Lokalizacja:
Szklarska Poręba znajduje się około 10 km od byłego przejścia granicznego w Jakuszycach. Dojazd do samej miejscowości jest bardzo prosty, kierujemy się cały czas na Jakuszyce.

Stoki
Największy kompleks to Skiarena w którym znajdują się 2 wyciągi krzesełkowe (2 osobowe) i kilka orczyków. W samej miejscowości jest kilka mniejszych stoków, ale musi być sporo śniegu, żeby były otwarte.

Strona internetowa Ski Arena:
Strona

Informacje podawane na stronie są prawdziwe, co jest rzadkością na polskich stokach. Górna część wyciągów dla osób średnio-zaawansowanych i zaawansowanych. Pierwsza sekcja krzesełka dola początkujących.

Jak, że byłem tutaj po 3 h stania na desce to miałem okazję ześlizgiwać się tylko z Puchatka.

Puchatek
Bardzo łagodny stok, dobry do nauki. Niestety w okresie w którym byłem było bardzo dużo lodu. Końcówka trasy przechylona na prawą stronę (zjeżdzając), co może być sporym utrudnieniem dla początkujących. W weekendy kolejki (jak wszędzie). Kolejka jedzie bardzo, bardzo wolno. Na pokonanie kilometra potrzebuje ponad 10 min. Dla osób jeżdżących nie polecam.

Trudność 2/10
Warunki styczeń 2008 - 3/10 lód
Ogólne wrażenie 3/10

Cena - 73 zł - jak za to co oferują na dole to stanowczo za dużo, nie jak jest w wyższych partiach.

Otwarte od 8:30 do 16. Jest też jazda nocna na Puchatku.

Dla osób uczących się może być, jak ktoś już w miarę jeździ to zdecydowanie lepiej podjechać do Czech mimo, że w Czechach jest drożej.

Ogólna ocena:
Przygotowanie stoków - 3/10 (jak napada to jest śnieg jak nie to nie ma, lód)
Parkingi - 4/10 (płatne), ale idzie stanąć dalej za free
Jedzenie - 6/10 (blisko, cena do przyjęcia)
Wyciągi - 3/10 (stary i wolny sprzęt, nie widać, żeby coś inwestowali)
Obsługa - 7/10
Urozmaicenie tras - 5/10 (dla dobrze jeżdżących)
Cena/Jakość - 3/10
Ogólnie - 4/10Temat: Dojazd do RnJ
Dojazd do RnJ

Jadący przez Wrocław muszą kierować się na autostradę A4 ( kier. Na drogowskazach : Jędrzychowice, Zgorzelec, Jelenia Góra, Kudowa Zdrój )

Zjazd na autostradę w kierunku Jędrzychowice, Zgorzelec, Legnica i po około 30 km zjazd na Lubawkę/Jelenią Górę drogą nr 3 wiaduktem w lewo, jest to trzeci zjazd za Wrocławiem po : Krzeptów/Wierzbice i Kąty Wrocławskie/Mietków.

Między autostradą a Strzegomiem łapią czasem w Jaroszowie - taka długa wiocha z ograniczeniem 50 km/h.

Strzegom przejeżdża się prościutko obwodnicą z estakadą, lekko w lewo przy dojeździe do Strzegomia, kierunek Jelenia Góra/Lubawka i przez malutkie jak kapelusz rondo prosto drogą nr 3.

W Dobromierzu dochodzi z lewej droga od Świdnicy ale my jedziemy dalej prosto,mając pierwszeństwo przejazdu, kierunek Jelenia Góra.

Przy samym wjeździe do Bolkowa zaraz za tablicą miejscowości na prawym łuku jest odjazd w lewo na Lubawka/Kamienna Góra którędy zawsze jeździmy do SM. Tym razem jedziemy łukiem w prawo drogą nr 3 [E65] kierunek Jelenia Góra.
Droga momentami mało ciekawa ale nie ma gdzie pobłądzić, Jelenia Górę mijamy obwodnicą kierując sie cały czas nr 3 [E65] kierunek Jakuszyce.
Banalny przejazd przez Szklarską Porębę i w Jakuszycach przejście graniczne na Czechy [Harrachov].

Harrachov przejeżdżamy zostawiając go z lewej i nadal drogą E65 oznaczoną też jako nr 10 po czesku. Po jakichś 5 km skręcamy na drogę nr 14 w lewo przed stacją benzynową w kolorze niebieskim, dawniej Aral teraz hwc. Jest już na drogowskazie napis RnJ.

Jedziemy drogą nr 14 około 10 km i mamy po lewej stację benzynową w tonacji czerwonej i drogowskaz w lewo na RnJ. Same RnJ są długą miejscowością z jedną główną drogą, dopiero w centrum trzeba zjechać w lewo w stronę HH ale ponieważ ja też nigdy nie byłem w HH to trzeba tu sie posłużyć mapką ze strony hotelowej i linkiem co jest pod hasłem "znajdi na mapie" na samym początku strony pod adresem.

http://www.rokytnice.com/fotogalerie/ma ... b3&zoom=b4

Jak ktoś nie ma automapu można skorzystać z darmowego linka, po wstawieniu właściwych miejscowości dostaniemy mapke i kilometry.

Zapraszam i do zobaczenia
To juz tylko parę dniTemat: Dlaczego PKP "nie myśli" ?
Hi !

Biorąc pod uwagę ostatni sukces na skoczni "wszyscy_wiemy_kogo" przyszła
mi do głowy pewna ciekawa myśl.

Dlaczego nikt ani w PKP ani w lokalnych samorządach nie wpadł na pomysł
uruchomienia kolei Izerskiej na czas Mistrzostw Świata w Harrachovie ?

Pamiętając dantejskie sceny jakie miały miejsce w ubiegłym roku podczas
"zwykłego" Pucharu Świata na tym "mamucie", a przypominam, że
zdesperowani niekoczącą się kolejką do przejścia granicznego w
Jakuszycach kierowcy z całej Polski zostawiali samochody na poboczach i
szli pieszo. Można przecież było doprowadzić tą linię latem do stanu
jako-takiej używalności (np. autobus szynowy pożyczony od Czechów +
30km/h - co jak pokazał przykład przejazdu z Wrocławia do Trzebnicy nie
jest aż TAK trudne), a potem odpowiednio rozreklamować i zorganizować
pociągi "specjalne" z całej Polski (przesiadka na autobusy np. w
Jeleniej Górze).

I nikt mi chyba nie wmówi, że dochód z takich biletów nie pokryłby
dalszego remontu tej linii, a może nawet samorząd czy PKP zarobiłby na
tym coś extra. Przecież do Zakopanego przyjechało "ledwie" 100tys. widzów.

Tylko, że nikt nie wykazał się niestety taką inicjatywą (no chyba, że
się mylę i COŚ innego stało/stoi na przeszkodzie) i kolej Izerska wciąz
sobie rdzewieje w zapomnieniu. Na razie mowi się tylko "trzeba
uruchomić, będzie fajnie, są już plany..." itd. Tylko, że takie mówienie
trwa już ładnych kilka latek - poczekajmy jeszcze kilka, a będzie się
mówić "fajna kolej była, zabytek, ładne widoki i w ogóle, ale już jej
nie ma, a na odbudowę od podstaw brak kasy".

Obym się mylił i doczekał kiedyś wypadu na piwo do Czech z "użyciem" tej
linii :-)

Pozdrawiam
Grzesiek "Trapp" Sz.

Temat: Newsy
Budowę obwodnicy, modernizację połączenia kolejowego i przebudowę lotniska planują wykonać władze miasta w związku z organizowanymi w Polsce mistrzostwami Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Na ile realne są te plany?

Poinformował o tym na czwartkowej konferencji prasowej Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry.
– Z wyliczeń komitetu organizacyjnego wynika, że podczas tej imprezy Dolny Śląsk odwiedzi ok. 300 tysięcy turystów – mówi Obrębalski. – Z tego tylko 20-25 procent znajdzie nocleg we Wrocławiu. Pozostałych gości przyjmą inne miasta. To szansa dla nas.

Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie budowy obwodnicy południowej. To jedna z największych inwestycji, jakie planowane są wkrótce w stolicy Karkonoszy. Droga miałaby prowadzić od węzła w Grabarowie do ulicy Sudeckiej i dalej estakadą nad ulicą Wolności do trasy Czeskiej prowadzącej do przejścia granicznego w Jakuszycach. Łącznie miałaby 6,5 kilometra długości. Wartość tej inwestycji to ok. 100 milionów euro.

– Staramy się też o pieniądze na przebudowę linii kolejowej Wrocław Jelenia Góra i wydłużenie jej aż do Harrachova (przez Szklarską Porębę) – mówi Marek Obrębalski. Jak twierdzi, pociągiem na pewno przyjedzie sporo turystów.
Miasto złożyło także wnioski na przebudowę odcinka drogi nr 30 na odcinku od ul. Sobieskiego do granic Jeleniej Góry, co kosztowałoby ok. 7 milionów złotych, oraz na... przebudowę lotniska.

– Zamierzamy dostosować lotnisko do przyjęcia niezbyt wielkich samolotów pasażerskich o wadze do 5,7 tony – mówi Marek Obrębalski.
Koszt takiego przedsięwzięcia to bagatela 90 milionów złotych. Wraz z rozbudową lotniska planowane jest poszerzenie ulicy Łomnickiej.

Władze deklarują, że będą zabiegać o to, by Jelenia Góra została bazą treningową którejś z drużyn. Do tego jednak droga daleka. Po pierwsze, nie ma u nas boiska do treningów (minimum 105 metrów długości – to wymóg UEFA), po drugie, nie ma czterogwiazdkowego hotelu (to także wymóg), nie wspominając już o innych drobiazgach, jak choćby sala konferencyjna. Obiekt taki musiałby być dobrze strzeżony.

To nie wszystko. Równie ambitne plany w związku z Euro 2012 mają Lubin oraz Legnica. Będziemy z nimi rywalizować o unijne pieniądze. O turystów z kolei czeka nas zażarta bitwa z miasteczkami Kotliny Kłodzkiej. A nawet jeśli już dostaniemy pieniądze na inwestycje to i tak nie wiadomo, czy wystarczy wykwalifikowanych robotników, by te prace wykonać.
– Przymierzamy się do uruchomienia kursów przekwalifikujących dla osób poszukujących pracy – mówi Marek Obrębalski.
Wyścig o wpływy z Euro 2012 będzie długi i ciężki. Tak czy inaczej, warto powalczyć.

jelonka.comTemat: Trochę optymizmu trochę niepewności
Na narty do parku
Kolejka o długości 2400 metrów będzie przewozić 1400 osób w ciągu godziny. Ma to być jeden z najdłuższych wyciągów w Karkonoszach. Zakup urządzeń i ich montaż ma kosztować około 20 mln zł

Starania o budowę kolejki na Świąteczny Kamień w narciarskim kompleksie Szrenicy trwają już jedenaście lat. Jeśli dokumentacja nie utknie znowu w jakimś urzędzie, budowa zacznie się wiosną przyszłego roku.
Dolna stacja nowej kolejki powstanie obok istniejącej już najniższej stacji wyciągu w Szklarskiej Porębie. Inwestycja jest niezbędna. Gdyby wyciąg nie powstał, narciarze tkwiliby w coraz dłuższych kolejkach do wjazdu na stok.

Przekonać urzędników
Ministerstwo Środowiska ponad rok zwlekało z wydaniem zgody na przeznaczenie gruntów leśnych na cele narciarskie. Samorządowcy ze Szklarskiej Poręby wiele razy jeździli w tej sprawie do Warszawy. Wspierali ich miejscowi parlamentarzyści. W końcu się udało.
Zanim jednak gospodarz kompleksu – spółka Sudety Lift – będzie mógł rozpocząć budowę, musi zdobyć kilka urzędowych podpisów, m.in. ministerstwo ma wyliczyć opłaty za wycinkę lasu i ustalić tzw. kompensaty – czyli to, ile drzew trzeba nasadzić w zamian za te wycięte.
– Decyzja ministerstwa to przełom, ale jeśli równie długo, jak dotychczas, będziemy czekać na kolejne dokumenty, to prędzej pójdę na emeryturę niż zbudujemy wyciąg – mówi Jan Dębkowski, dyrektor do spraw technicznych. Spółka ma już gotowy raport oddziaływania nowego wyciągu na środowisko.
To ważne, bo kolejka i nartostrady prawie w całości będą wytyczone w Karkonoskim Parku Narodowym. Inwestorzy porozumieli się też z przyrodnikami. W zamian za zgodę na zbudowanie wyciągu na Świąteczny Kamień, spółka Sudety Lift zrezygnowała z planów budowy czterech wyciągów i tras narciarskich w rejonie Kotła Szrenickiego i Łabskiego Szczytu. To obszary, na których ochronie ekologom zależało najbardziej.
– Jesteśmy zadowoleni z kompromisu. W rejonie Kotła Szrenickiego i Łabskiego Szczytu występują rzadkie gatunki roślin. Gniazdują też ptaki objęte ochroną unijnej dyrektywy Natura 2000 – wyjaśnia Andrzej Raj, dyrektor KPN.

Dziesięć lat starań
Spór o nowy wyciąg w Szklarskiej Porębie ma długą historię. By zmusić Karkonoski Park Narodowy do ustępstw, mieszkańcy blokowali nawet główną ulicę miasta, prowadzącą do przejścia granicznego w Jakuszycach. Uniemożliwić budowę próbowali też Czesi. Przekonywali, że wyciąg na Świąteczny Kamień może niekorzystnie wpływać na strefy ścisłej ochrony przyrody po ich stronie gór. Twierdzili, że sztuczny śnieg różni się składem chemicznym od naturalnego i dlatego zasypanie nim rejonu Szrenicy może mieć zły wpływ na środowisko.
Autor: Słowo Polskie Gazeta WrocławskaTemat: (pr)Kolej Izerska– Jelenia
Góra swoimi szynobusami, ale strona polska rzuca kłody pod nogi –
mówi Maciej
Gałęski. Na polskim odcinku linii nic nie można zrobić, dopóki urząd
skarbowy
nie zgodzi się na jej przejęcie przez powiat jeleniogórski. Na razie, dwa
razy
taki wniosek został odrzucony. Urząd skarbowy motywuje odmowę faktem, że
torowisko ma za duże znaczenie strategiczne, aby mógł je przejąć lokalny
samorząd. – Zorganizowano kilka przejazdów promocyjnych przy okazji
wizyt
rozmaitych ministrów, ale na deklaracjach się skończyło –


usłyszeliśmy.

Połączenie Jeleniej Góry przez Szklarska Porębę do Harrachova to według mnie
szansa na rozwój całego regionu Karkonoszy i Przedgórza Sudeckiego. Sam
kilkanaście razy byłem w Karkonoszach i wiem z doświadczenia że dojazd ze
Szklarskiej do przejścia granicznego w Jakuszycach jest kłopotliwy (rowerem
również, ze względu na bardzo duży ruch TIR-ów i wąskie drogi). Szynobus
stworzyłby możliwość bezpośredniego dojazdu przez Harrachov do Tanvaldu i
dalej w głąb Czech. Bardzo skorzystali by na tym rowerzyści, gdyż po
czeskiej stronie istnieje wiele kilometrów dobrze utrzymanych dróg
rowerowych.
Jednak jak to zwykle bywa w polskim piekiełku (a raczej piekle) ktoś z kimś
nie może dojść do porozumienia. W głowie się nie mieści, że Czesi są gotowi
udostępnić swój tabor, a nawet naprawić torowisko, a Polacy nie mogą dojść
do porozumienia w kwestiach prawnych.
Mimo wszystko nie tracę nadziei, że kiedyś wsiądę na dworcu Szklarska Poręba
Górna i dojadę pociągiem, aż do Harrachova.

Pozdrawiam
 _______________________________________________________

 http://republika.pl//radekx | ICQ 276192912 | GSM (0 - 691) 361 - 268
\______________________Poznań 2004_______________________/

Temat: Mapa Polski 0.1 - Opinie
chyba można dodawać firmy w każdym bądź razie jest ich 24 standardowo
a tu są wypisane miasta które będa w becie:
wrocław
zgorzelec
jelenia góra
lubin
legnica
kłodzko
opole
częstochowa
bielsko
GOP (katowice gliwice rybnik może i coś tam jeszce jest)
piotrków trybunalski
radom
kielce
lublin
kraków
zakopane
tarnów
rzeszów
jarosław
oleśnica

i przejścia graniczne
korczowa
hrebenne
barwinek
chyżne
zgorzelec
hałupki
cieszyn
chałupki
kudowa zdrój
lubawka
jakuszyce
olszyna
dorohusk

i miejscowości które są zrobione "o tak sobie" ( są ale na mapie ich nie ma - wystarczy dać w ramke i by były choc niektóre sporo uboższe niż nawet małe miasta zrobiłem je raczej dla tła żeby nusno nie było i w miejscu gdzie jest miasto żeby było jakieś miasto a nie pole)
leżajsk
stalowa wola
tarnobrzeg
opatów
lipnik
bężec
krasnystaw
zamość
sandomierz
dąbrowa tarnowska
żabno
busko
skarżysko kamienna
ostrowiec
radymno
nisko
i chyba tyle z taką małą uwagą stalowa wola tarnobrzeg radymno i opatów są naprawde dość fajnie zrobione można po nich jeździćreszta jest o tak sobie
ufff wkońcu to naskrobałem haha

i teraz dopisujcie d miast propozycje firm
Dla przejśc granicznych myśle zrobić firme która np. będzie sie nazywała "Agencja celna" i byłby to duży magazyn do którego woziło by sie niemal wszystkoi było by to uniwersalne dla wszystkich przejść, żeby na nie poprostu jeździćbo po co robić drogi po których jeździćsie nie będzie (chyba to troche nie po polsku haha) no i zawsze więcej tras by było

I zapomniales ja robilem bialystok a jego tu nie ma i lodz tez ////Autokolekcja

[ Dodano: 07-04-2007, 18:53 ]Temat: Euro 2012, szansa na rozwój
No to udało się, mamy to szczęście bądź nieszczęście, (w każdymbądź razie SZANSĘ) że współorganizujemy EURO2012. Ale teraz koniec zachwytów, czas na pracę. Wiadomo, musimy zbudować "wszystko"- ale co konkretnie? Macie jakieś Swoje koncepcje?

Ja zacznę od dróg, takiej wersji minimum jaką trzeba zbudować:

1. Autostrady:
-A1:
główna oś północ- południe- Gdańsk- Cieszyn -granica. Połączy Gdańsk, Łódź, Kraków, i ułatwi dojazd na Euro z południa Europy

-A2:
główna oś zachód wschód. Połączy Poznań, Łódź, Warszawę, ułatwi dojazd ze wschodu i zachodu. W Łodzi krzyżuje się z A1

-A4:
oś południowa, "od granicy do granicy", łączy Wrocław, Kraków, ułatwia dojazd z zachodu, i na wschód na Ukrainę

-A18:
dodatek do A4, od przejścia granicznego w Olszynie do Krzyżowej, gdzie łączy się z A4

2. Drogi Ekspresowe:
-S3:
od przejścia w Jakuszycach do połączenia z A4- dojazd z południa

-S5:
połączy A1 z A2, dodatkowo skróci drogę między Gdańskiem, Poznaniem a Wrocławiem, ułatwi dojazd z południa Europy

-S7:
połączy Gdańsk, Warszawę, A1, A2, A4, i granicę południową

-S8:
Wrocław, A2, Warszawa, granica z Litwą w Budzisku

-S9:
Barwinek (granica południowa)- Rzeszów (połączenie z A4)

-S10:
z zachodniej granicy do Warszawy, dodatkowo krzyżuje się z S5 i A1

-S11:
na odcinku Piła- Poznań, połączy S10, z S5, i A2

S12:
-od Piasków (S17) do granicy z Ukrainą

-S17:
Warszawa- granica z Ukrainą (Hrebenne), wiadomo po co.

-S19:
od granicy z Białorusią w Kuźnicy do S8 w Białymstoku

-S22:
od granicy z Rosją w Grzechotkach (?) przez skrzyżowanie z S7 do A1 pod Tczewem.

A Wy jak sądzicie? Co, gdzie, i ile trzeba zbudować?Temat: Trzysta EURO za podrobiony słowacki dowód osobisty
Właśnie po 300 EURO zapłacili za podrobione słowackie dowody osobiste dwaj obywatele Ukrainy, którzy na podstawie takich dokumentów zamierzali przekroczyć granicę do Niemiec. Podróż swoją zakończyli w drogowym przejściu granicznym w Jędrzychowicach. Nie udało im się przechytrzyć funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy natychmiast stwierdzili, że przedstawione przez cudzoziemców dokumenty zostały wcześniej podrobione. Cudzoziemcy przyznali, że dowody kupili we Wrocławiu od nieznanego im mężczyzny, a posłużyć im miały do przekroczenia granicy do Niemiec, gdzie zamierzali podjąć pracę zarobkową. Obaj cudzoziemcy pozostają obecnie w dyspozycji Oddziału.
Podczas wspólnych działań z Policją funkcjonariusze Łużyckiego Oddziału SG dwukrotnie brali udział w zatrzymaniu osób, które popełniły przestępstwo. W pierwszym przypadku Strażnic Graniczni z Placówki SG w Kowarach wspólnie z policją zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy podejrzani są o pobicie mieszkańca Mysłakowic. Natomiast podczas kontroli drogowej prowadzonej na odcinku drogi Szklarska Poręba – Jakuszce, funkcjonariusze z Placówki SG w Jakuszycach zatrzymali 2 obywateli Czech, którzy okazali się sprawcami kolizji drogowej. Przeprowadzone alkomatem badania potwierdziły, iż obaj mężczyźni znajdowali się pod wpływem alkoholu. W obu przypadkach dalsze czynności wobec sprawców zdarzeń prowadzi Policja.
W drogowych przejściach granicznych podległych Łużyckiemu Oddziałowi SG, funkcjonariusze zatrzymali trzech Polaków poszukiwanych przez polskie organy wymiaru sprawiedliwości i ścigania. Zatrzymanych przekazano policji.
W terytorialnym zasięgu działania Oddziału, w wyniku przeprowadzonych kontroli, funkcjonariusze SG wylegitymowali 64 osoby oraz skontrolowali 43 pojazdy i 154 obiekty.
Funkcjonariusze ŁOSG, w drogowych przejściach granicznych, odprawili ogółem 291 791 osób – 142 583 na kierunku wjazdowym, a 149 208 na kierunku wyjazdowym. Czterem cudzoziemcom odmówiono wjazdu na terytorium naszego kraju.Temat: PlusGSM-gratulacje!!


| Niedlugo jade do Czech, wiec zobaczymy jak tam bedzie...

Zależy, które przejście graniczne wybierzesz.
Jadąc przez Międzylesie, zasięg wszystkich sieci jest wyjątkowo słaby z na
drodze z
Bystrzycy Kłodzkiej. Taxamo po stronie czeskiej, dopiero po wjechaniu na
główniejszą
szosę jest lepiej.

Jeżeli zaś chodzi o Kudowę, to jest znacznie lepiej - w Nachodzie, przy
granicy z
Plusem nie ma problema.


W niedziele wybralem sie na mala wycieczke do Czech. Granice przekraczalem w
Zawidowie. Tam byla ciekawa sytuacja. Stojac na granicy sprawdzilem zasieg
Ery - i tu niespodzianka: na n5110 brak zasiegu (przy recznym wyszukiwaniu:
D2, Eurotel, Plus (idea - nie pamietam)) natomiast na Eryku A1018s Era full
(jedynym sensownym wytlumaczeniem bylby nadajnik na 1800 Mhz - w co watpie -
wiec nie wiem co bylo przyczyna)-mozna bylo uzyskac polaczenie. kawalek
dalej (jadac pod gorke) zlapale Ere. Po przejechaniu paru kilometrow (nie
wim ile bo droga byla kreta wiec nie moglem sie skupiac na jezdzie,
telefonie i liczniku) nadal na Eryku byl zasieg Ery (na Nokii z przerwami) -
Plusa nie bylo. Po zalogowaniu sie do Paegaza dostalem powitalnego SMSa -
bylo na grupie. Do Polski wracalem przez przejscie Harahov/Jakuszyce. W
Harahovie po przjezdzie zasieg Ery full, Plus - brak, poza tym: Eurotel,
Paegaz (tez dobry sygnal). Niestety nadczagnela burza i zostal tylko Paegaz.
Tak wiec znowu na Ere mialy wplyw warunki atmosferyczne :(
Era odzyskala zasieg jak zblizalem sie do Szklarskiej. Pozniej juz znudzila
mi sie zabawa telefonem, bo bylem juz troche zmeczony i bardziej skupialem
sie na (mokrej) drodze. Zrobilem ok 260 km -fajna niedzielna wycieczka :)
Jak dobrze pojdzie to sprawdze jeszcze zasieg w Nowym Miescie.

Pozdrawiam

Romek

Temat: SEZON NA ROWER ROZPOCZĘTY?

Góry Rudawskie
Małe sprostowanie - Rudawy Janowickie. Szwajcarka jest dokładnie w Sokolikach.

Miałem przyjemność przejechać swojego czasu większość tras w odległości 30 km od Jeleniej Góry ale mam taką swoją ulubioną i całkiem wymagającą, którą mogę polecić chociaż większość jest po asfalcie.

Raniutko bierzecie rowery i jedziecie PKSem do Szklarskiej Poręby albo jeszcze lepiej do Jakuszyc. Dalej przez przejście graniczne do Harrachova i za nim w lewo w kierunku Vrchlabi. Przy samym wjeździe do miasta skręcamy na rondzie w lewo i do Szpindlerowego Młyna, 13 km malowniczą Doliną Łaby pod górkę. W Szpindlu jakiś posiłek i później podjazd na grzbiet Karkonoszy czyli dokładnie na przełęcz Karkonoską - piękne góry - polecam ten zakątek Karkonoskiego Parku Narodowego. Można zajrzeć na Odrodzenie a później karkołomny zjazd do Borowic - 5km w dół dziurawą drogą. Prędkości są spore (nawet do 90km/h) i radzę uważać. Z Borowic przez Cieplice z powrotem do JG.
Wycieczka praktycznie na cały dzionek. POLECAM.

Jeśli chcecie coś bliższego to polecam pętle wokoło JG. Odległość 40km.
Wyjeżdzacie z JG do Wojanowa a później do Bobrowa. Tam koło zamku przejeżdżacie
przez mostek i jedziecie w prawo do Karpnik. Tam koło sklepu skręcacie w prawo aby po chwili skręcić w lewo żółtym szlakiem w kierunku Krogulca i zjeżdżacie do Borowic i Kostrzycy. Z tamtąd w prawo przez mostek i zaraz w lewo w kierunku na Ścięgny. Za tartakiem w prawo i obok Banku Genów dojeżdzacie do drogi na Karpacz. Jedziecie nią w lewo i po 500m skręcacie do lasku aby przejechać przez wiszący mostek (pieszy) i dojeżdżacie do Miłkowa. Jedziecie w kierunku Sosnówki aby podziwiać zalew Sosnówka. Dojeżdżacie do Podgórzyna z którego kierujecie się obok stawów hodowlanych do Cieplic. Jest to świetna trasa na 3 godzinki spokojnej jazdy. Pozwala bardzo fajnie poznać okolice.Temat: Prywaciarz na Sędzisław-Marciszów
No właśnie wiem ale ja dalej jestem dobrej myśli że niedługo wejdzie tu
jakiś prywatny przewoźnik który będzie obsługiwał linie regionalne. A tak
wogóle to przede wszystkim remont lini Wrocław - Jelenia - Szklarska gdyby
na tej lini jeździło się szybciej to automatycznie na wszystkich pozostałych
liniach ruch byłby dużo większy. A i może zainteresowanie prywaciarzy
większe chociarz te chyba jest. Bo nie raz czytałem w gazetach że jakaś
czeska albo niemiecka firma chciała by obsługiwać te przygraniczne
połączenia. Jakby nie było w tym rejonie są 3 przejścia graniczne z Czechami
kolejowe które zawsze można przywrócić ( Lubawka, Jakuszyce, Mieroszów) co z
pewnością zwiększyło by ruch podróżnych. Przechodząc przez rynek w Jeleniej
Górze słychać tylko język niemiecki, pełno turystów, przechądząc przez
targowisko w Jeleniej Górze słychać język czeski i niemiecki  sporo osób na
zakupach więc nie chce mi sie wieżyć że nie było by zainteresowania tymi
połączeniami. Jakby nie patrzyć wszystko rozbija się o jedną linie Wrocław-
Jelenia - Szklarska na niej musi być szybciej, wtedy na innych liniach nawet
bez dużej modernizacji znacznie zwiększy się ruch podróżnych. W tej chwili
większy ruch podróżnych odbywa się chyba na Wałbrzych - Wrocław z tego co
pamiętam to na tym odcinku zawsze było tłoczno natomiast jeżeli chodzi już o
Jelenią Góre jest to nieopłacalne. Za 10 zł i lekko ponad 1h można dojechać
z Jeleniej do Wrocławia busem ( firma Krycha).

Co z tego, że tabor jest taki "pienkny", skoro kolej w Jeleniej Górze
umiera i każdego roku jest gorzej ?


Temat: Co polecacie na pierwszy wypad w sudety, jaki szlak?
opcja wyżej:
Karpacz => Sowia Przełęcz => Śnieżka => Równia pod Śnieżką => Strzecha => Samotnia => Polana Bronka Czecha => Wang albo Biały Jar (doliną Pląsawy)
możliwe krótsze warianty schodząc do Karpacza z Równi pod Śnieżka przez Kopę albo ze Strzechy przez Biały Jar
oraz wariant dłuższy obejmujący jeszcze Słoneczniki i Pielgrzymy i dopiero stamtąd powrót na Bronka Czecha
lub odwrócenie trasy i zejście przez Sowią przełęcz, uwaga, jeżeli auto zostawisz koło Wangu a wylądujesz w Karpaczu na dolnej krzyżówce, to polecam podjechać do auta PKS-em => za 2 zyla oszczędzisz 40 min zasuwania asfaltem.

opcja zachodnia:
Szklarska => Szrenica => Vosecka Bouda => źródła Łaby => Labska Bouda => Martinowa Bouda powrót czerwonym grzbietowym nad Śnieżnymi Kotłami na Szrenicę i na dół do Szklarskiej
(tutaj chyba pojechałem mocno poza 8h, nawet jeżeli wjedziemy na Szrenicę wyciągiem, zimą bez dobrego śpiwora raczej odradzam)

opcja jeszcze bardziej zachodnia dla twardzieli
Szklarska => Hala Szrenicka => Jakuszyce (zielonym szlakiem) => Cicha Równia => Wysoki Kamień => Szklarska

Kotlina Kłodzka:
Duszniki Zdrój => Jamrozowa Polana => przejście graniczne na Koziej przełęczy (albo jakoś tak) => dalej po czeskiej stronie Serlich => Masarykowa Chata => zejście do Zieleńca => Torfowisko pod Zieleńcem => Duszniki

Międzygórze => Czarna Góra => Żmijowiec => Hala pod Śnieżnikiem => Śnieżnik => powrót na Halę => Międzygórze
(sam chętnie bym się wybrał)

Tyle z głowy, inne propozycje, które jednak warto podeprzeć rzutem okaz na mapę to
1) Góry Bielskie => pętelka z Bielic albo Gierałtowa
2) Rudawy Janowickie (o ile interesują Cię pokręcone skałki)

Z w innych sudeckich pasmach ciężko byłoby Ci wykręcić taką pętelkę bez użycia środków komunikacji, no, może udałoby się coś wykombinować z Karłowa w Górach Stołowych, ale nie jestem znawcą tamtych rejonów, więc nie doradzę.

Oczywiście, tak, jak pisał przedmówca, warto wziąć pod uwagę śnieg, którego ponad 900m jest już sporo i zawczasu opracować sobie jakieś warianty awaryjne
Temat: Jelenia Góra - Berlin
Nowy temat , takiego jeszcze nie ma więc zakładam i zapraszam

Połączenie Jelenia Góra - Berlin powinno być na następującej trasie : Szklarska Poręba - Jelenia Góra - Lubań Śl.-Węgliniec(lub Mikułowa)-Zgorzelec-
Goerlitz-Drezden-Cottbus-Berlin lub Szklarska P.G-Jelenia Góra-Lubań Śl.(lub Mikułowa)-Żary-Forst-Cottbus-Lubben-Berlin.

Czas przejazdu na trasie Szklarska P-BErlin dwiema trasami 6h.
Jelenia Góra - Berlin 5h.

KIERUNEK BERLIN
O uruchomienie stałego połączenia kolejowego Jeleniej Góry ze stolicą Niemiec zabiega starosta jeleniogórski Jacek Włodyga. Takie skomunikowanie już było w przeszłości, a teraz – w związku z remontem linii do Jakuszyc – ma szansę na renesans.
Propozycję uruchomienia linii kolejowej Jelenia Góra – Berlin Jacek Włodyga przedstawił podczas ostatniej wizyty w stolicy RFN. – Metropolia leży około 300 km od stolicy Karkonoszy, a połączenie kolejowe ma tradycję. Gdyby ją ożywić i odpowiednio wypromować, pociągiem przyjechałoby do nas wielu turystów. Byłaby to także alternatywa komunikacyjna dla osób, które wolą pociąg od samochodu – mówi samorządowiec.

Dodatkową sprawą przemawiającą za otwarciem takiej linii jest prowadzony właśnie remont na trasie ze Szklarskiej Poręby do Harrachova. – Otwiera to torowiska w kierunku Pragi i dalej – Wiednia i da możliwość dojazdu do tych miast z Jeleniej Góry – dodaje starosta Włodyga.

Reaktywacja połączenia, które do 1945 roku było regularne (jeździł ekspres z Berlina do Karpacza i w odwrotnej relacji) to na razie tylko propozycja. Pociąg Berlin – Kraków jeździł przez Jelenią Górę w latach 70. i 80. XX wieku. Nie jest to zatem nic niesprawdzonego. Linia została zawieszona z przyczyn politycznych podczas polskiego „karnawału” solidarności w 1980 roku.

Ale – jak zapewnia Jacek Włodyga, nie skończy się tylko na przedstawieniu pomysłu. Samorządowiec rozmawiał z przedstawicielami Ambasady RP w Berlinie, którzy mają „pilnować” tematu.

Osobną sprawą jest możliwość uruchomienia połączenia autobusowego ze stolicą Niemiec. Takie funkcjonowało jeszcze kilka lat temu, ale zostało zamknięte ze względu na zbyt opieszałe przekraczanie granicy. Dziś, kiedy przejść granicznych już nie ma, warto do takiego kursu powrócić.

jelonka.comTemat: Kolej
Z Czech do Polski z pomocą PiS-u

18.01.2008

Polskie Koleje Państwowe, władze województwa dolnośląskiego oraz samorządy w regionie jeleniogórskim chcą połączenia kolejowego z czeskiego Trutnova do Lwówka Śląskiego przez Jelenią Górę. Polscy i czescy przewoźnicy będą rozmawiać o uruchomieniu połączeń.

Zdaniem posłanki Marzeny Machałek z PiS-u, która zorganizowała dziś spotkanie instytucji zainteresowanych uruchomieniem polsko-czeskich połączeń, skoro Polskę i Czechy nie dzieli już granica, to warto by zlikwidować bariery w swobodnym transporcie kolejowym, tym bardziej, że infrastruktura jest gotowa.

- Ta linia miałaby olbrzymie znaczenie dla promocji walorów turystycznych. Jestem przekonany, że w sezonie nie byłoby kłopotu z frekwencją pasażerów. A w pozostałym czasie do Czech pociągiem mogliby dojeżdżać do pracy mieszkańcy naszego regionu tam zatrudnieni - twierdzi Artur Zych, starosta lwówecki.

Samorząd województwa dolnośląskiego wstępnie deklaruje, że byłby w stanie partycypować w części kosztów takich połączeń, podobnie jak to czyni teraz – dofinansowując różnicę deficytu na liniach regionalnych.

Do świadczenia usług transportowych gotowy jest czeski niepubliczny przewoźnik, spółka Viamont.

Na Dolnym Śląsku są trzy graniczne przejścia kolejowego ruchu pasażerkiego: Lubawka, Jakuszyce i Mieroszów. Do stałej obsługi połączeń najlepiej przygotowana jest Lubawka.
Dziś przedstawiciele PKP nie są w stanie podać warunków, jakie muszą być spełnione, by planowane połączenie było rentowne – ani ilości kursów, ani ilości pasażerów i cen biletów.

GOK

http://www.nowiny.jgora.pl/index.php?op ... 0&Itemid=1Temat: Kolej na tzw. "ziemiach poniemieckich".


A może coś szło ze Szklarskiej Poręby w kierunku Jakuszyc i dalej?


Kolej Izerska opisywana na tej grupie niejednokrotnie, głównie z okazji
kolejnych prób jej reanimacji. Warto odwiedzić stację ČD Kořenov, gdzie
jest mnóstwo zdjęć z historii tej linii. Przed wojną wykorzystywano ją
m.in. do transportu węgla ze Śląska do Czech. Ze względu na to, że za tą
stacją zaczyna się odcinek zębaty o dużym nachyleniu, ciężkie składy
towarowe były tam dzielone na mniejsze.


A może coś było na trójkącie Lądek-Zdrój/Javornik/Złoty Stok?


Pomiędzy tymi stacjami jest dość wysokie pasmo Gór Złotych. Za to na
pn-wsch od Javornika przed wojną funkcjonowały przejścia kolejowe
Dziewiętlice - Bernartice oraz Kałków-Łąka - Vidnava. Poczytaj
wspominaną tu już stronę http://parostroj.trb.czn.cz/


Po otwarciu tej granicy i udostępnieniu nowych przejść odczułem (to jest
subiektywne), że separacja ta była bardzo silna od dawna. Wyraźnie inne
zagospodarowanie terenu w Czechach. (nieco inne budynki od poniemieckich,
inne gospodarstwa, mniej pokręcone drogi, mniej tamże budynków z
czerwonej cegły itd.). Przypomniałem sobie, że obecna linia graniczna
istnieje od dwóch setek lat, zmieniały się tylko nazwy państw po obu jej
stronach. I widać, że Austriacy i Prusacy żyli też w pewnym
odseparowaniu. No z drugiej strony, podróże to był jednak luksus.


MSZ różnice w wyglądzie obszarów po obu stronach granicy powiększyły się
znacznie po wojnie. Trzeba pamiętać, że przed IIWŚ tereny przygraniczne
Czech były zamieszkane głównie przez tzw. Niemców Sudeckich (np. w
okolicach Jesenika stanowili oni ok. 90% ludności). Po wojnie wysiedlono
ich podobnie jak Niemców ze Śląska (należy pamiętać, że Niemcy po
południowej stronie Sudetów byli obywatelami czeskimi, a nie
niemieckimi), a na ich miejsce przybyła ludność z innych części
Czechosłowacji, pochodząca z Rusi Zakarpackiej.

Pozdrowienia
Marek.

Temat: Linia Szklarska Poręba - Harrachov
NO dokładnie tak. Jeżeli chodzi o Jelenią Górę to nic nie zrobili jeżeli chodzi o kolej. Zresztą nie tylko jeżeli chodzi o kolej bo od kilku lat chcą zbudować obwodnice Jeleniej w stronę Karpacza i jakoś też im nie wychodzi. Tak wogóle to nic nie potrafią zrobić. Jedynie wszystko zamykać. Była mowa że mają wybudować w cieplicach baseny kryte itp. Mówi się już to od kilku lat a tu dalej nic. Przecierz Jelenia Góra ma świetne położenie, niedaleko do przejścia granicznego w Zgorzelcu, Jakuszycach, Lubawce a nie umieją tego wykorzystać.

[ Dodano: 10-05-2007, 18:37 ]
Wielkie ambicje przed Euro 2012

Budowę obwodnicy, modernizację połączenia kolejowego i przebudowę lotniska planują wykonać władze miasta w związku z organizowanymi w Polsce mistrzostwami Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Na ile realne są te plany?

Poinformował o tym na czwartkowej konferencji prasowej Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry.
– Z wyliczeń komitetu organizacyjnego wynika, że podczas tej imprezy Dolny Śląsk odwiedzi ok. 300 tysięcy turystów – mówi Obrębalski. – Z tego tylko 20-25 procent znajdzie nocleg we Wrocławiu. Pozostałych gości przyjmą inne miasta. To szansa dla nas.

Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie budowy obwodnicy południowej. To jedna z największych inwestycji, jakie planowane są wkrótce w stolicy Karkonoszy. Droga miałaby prowadzić od węzła w Grabarowie do ulicy Sudeckiej i dalej estakadą nad ulicą Wolności do trasy Czeskiej prowadzącej do przejścia granicznego w Jakuszycach. Łącznie miałaby 6,5 kilometra długości. Wartość tej inwestycji to ok. 100 milionów euro.

– Staramy się też o pieniądze na przebudowę linii kolejowej Wrocław Jelenia Góra i wydłużenie jej aż do Harrachova (przez Szklarską Porębę) – mówi Marek Obrębalski. Jak twierdzi, pociągiem na pewno przyjedzie sporo turystów.
Miasto złożyło także wnioski na przebudowę odcinka drogi nr 30 na odcinku od ul. Sobieskiego do granic Jeleniej Góry, co kosztowałoby ok. 7 milionów złotych, oraz na... przebudowę lotniska.

– Zamierzamy dostosować lotnisko do przyjęcia niezbyt wielkich samolotów pasażerskich o wadze do 5,7 tony – mówi Marek Obrębalski.
Koszt takiego przedsięwzięcia to bagatela 90 milionów złotych. Wraz z rozbudową lotniska planowane jest poszerzenie ulicy Łomnickiej.

Władze deklarują, że będą zabiegać o to, by Jelenia Góra została bazą treningową którejś z drużyn. Do tego jednak droga daleka. Po pierwsze, nie ma u nas boiska do treningów (minimum 105 metrów długości – to wymóg UEFA), po drugie, nie ma czterogwiazdkowego hotelu (to także wymóg), nie wspominając już o innych drobiazgach, jak choćby sala konferencyjna. Obiekt taki musiałby być dobrze strzeżony.

To nie wszystko. Równie ambitne plany w związku z Euro 2012 mają Lubin oraz Legnica. Będziemy z nimi rywalizować o unijne pieniądze. O turystów z kolei czeka nas zażarta bitwa z miasteczkami Kotliny Kłodzkiej. A nawet jeśli już dostaniemy pieniądze na inwestycje to i tak nie wiadomo, czy wystarczy wykwalifikowanych robotników, by te prace wykonać.
– Przymierzamy się do uruchomienia kursów przekwalifikujących dla osób poszukujących pracy – mówi Marek Obrębalski.
Wyścig o wpływy z Euro 2012 będzie długi i ciężki. Tak czy inaczej, warto powalczyć.

źródło: www.jelonka.com

Widać że chęci na poprawę infrastruktury kolejowej są ale czy to nie za mało. Na razie tylko mówią a nie widać żeby coś robili. Chcą zrobić drogową obwodnice Jeleniej Góry która ma kosztować około 400 mln. złotych. Nie lepiej dołożyć drugie tyle i zmodernizować całą trasę kolejową Wrocław - Jelenia Góra?? a dokładając kolejne 100 mln Jelenia Góra - Granica Państwa?? To i tak kiedyś nas czeka więc lepiej by chyba było to zrobić teraz w pierwszej kolejności. Dobre połączenie kolejowe odciążyło by drogi. Jest to duża szansa dla kolei. Tyle czasu Jelenia żyje bez obwodnicy i jest dobrze. Wytrzymała by jeszcze kilka lat w przeciwieństwie do linii kolejowej która się poprostu sypie.Temat: Linia Szklarska Poręba - Harrachov
Z Tanvaldu do Harrachova w 105. rocznicę istnienia izerskiej ''zubački''

W dniach 30 czerwca i 1 lipca tego roku Towarzystwo Kolejowe z Tanvaldu zorganizowało huczne obchody 105. rocznicy istnienia izerskiej "zębatki". Linia ta, łącząca Tanvald z Harrachovem, uważana jest obecnie za jedyną czynną normalnotorową kolej zębatą w Europie. Podstawową atrakcją tego pierwszego wakacyjnego weekendu była możliwość przejażdżki historycznymi "vlakami" złożonymi z dawnych wagonów, wozów silnikowych i zabytkowych lokomotyw zębatych i parowych. Składy takie kursowały wahadłowo pomiędzy Tanvaldem a Kořenovem oraz Kořenovem i Harrachovem. Specjalnie na tę okazję przybyły nawet dwa zabytkowe szynobusy z Żytawy, a centralne uroczystości odbywały się na dawnym dworcu granicznym w Kořenovie.

Pierwszy pociąg wjechał na stację w Kořenovie dokładnie 105 lat wcześniej, 30 czerwca 1902 r. Nowowybudowany odcinek miał za zadanie połączyć Jelenią Górę z Libercem w celu ułatwienia eksportu węgla kamiennego z zagłębia wałbrzyskiego do północnych Czech, a także wywozu drewna z Karkonoszy i Gór Izerskich oraz wyrobów szklanych produkowanych w podizerskich hutach. Zaledwie 7-kilometrowy fragment z Tanvaldu do Kořenova był wówczas dużym osiągnięciem technicznym: aż 20% tego odcinka musiano poprowadzić w czterech tunelach o łącznej długości 1408 m, z których najdłuższy mierzył 932 m, a dochodzące do 58‰ nachylenie torów wymusiło zastosowanie dodatkowej, zębatej szyny Abta, która współpracowała z kołem zębatym zamontowanym w lokomotywie. Kolejny, 280-metrowy tunel wydrążono ponadto pomiędzy Kořenovem a ostatnią po stronie pruskiej stacją w Tkaczach (obecnie Harrachov), a przez graniczną Izerę przerzucono stalowy most o wysokości 26 m.

Choć na codzień zębata szyna nie jest już wykorzystywana, linia kolejowa do Harrachova wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony turystów, a wszelkie organizowane na niej imprezy ściągają miłośników kolejnictwa nawet z sąsiednich krajów. Nie inaczej było i tym razem. Mimo że nie doszła do skutku największa zapowiadana atrakcja - przejazd zabytkowym składem przez granicę do Szklarskiej Poręby, uroczystości w Kořenovie zgromadziły rzesze pasjonatów, którzy świetnie bawili się we wspaniałej, przyjacielskiej atmosferze. Wszystkie zabytkowe składy wyruszające z Tanvaldu przeładowane były pasażerami, a na całej trasie co kilkadziesiąt metrów można było spotkać osoby z aparatami fotograficznymi i kamerami w ręku. Przejazd jednym z pociągów na tej linii był z pewnością niepowtarzalnym przeżyciem. Zapraszam zatem na jedyną w swoim rodzaju podróż w czasie i przestrzeni izerską "zubačką" - podróż nieco sentymentalną, ale i pełną niezapomnianych wrażeń i emocji.

I to tyle wrażeń z tej wyjątkowej podróży izerską "zębatką". Na koniec pozostało już tylko dojście do przejścia granicznego w Jakuszycach, złapanie autobusu PKS (których, niestety, z każdym rokiem ubywa) i powrót do Jeleniej Góry. Jadąc z Jakuszyc przez Szklarską Porębę i Piechowice trudno było nie odnieść wrażenia, że po polskiej stronie wszyscy zapomnieli o jubileuszu, jaki tego dnia świętowała "kolej izerska". A przecież także odcinek z Piechowic do Harrachova obchodzi w tym roku 105. rocznicę swojego istnienia, bowiem pierwszy pociąg do kurortu pod Szrenicą wjechał 25 czerwca 1902 r. U nas, poza niewielką garstką zapaleńców, chyba nikomu nie zależy nie tylko na tym, aby odtworzyć połączenie przez granicę, ale nawet utrzymać zagrożone likwidacją kursowanie pociągów do Szklarskiej Poręby. Tylko usilne starania Czechów o zachowanie i uatrakcyjnienie linii do Harrachova, a także ogromne zainteresowanie, jakim cieszą się u nich tego rodzaju jubileusze, pozwalają wciąż żywić nadzieję, że wcześniej czy później połączenie kolejowe Szklarskiej Poręby z Harrachovem dojdzie do skutku.

Tekst i zdjęcia: Michał Woźniak

www.naszesuedty.plTemat: [Dolny Śląsk] Inwestycyjny BOOM 2007...
Ministerstwo Środowiska wreszcie zgodziło się na budowę nowego wyciągu krzesełkowego w Szklarskiej Porębie

Na narty do parku

Kolejka o długości 2400 metrów będzie przewozić 1400 osób w ciągu godziny. Ma to być jeden z najdłuższych wyciągów w Karkonoszach. Zakup urządzeń i ich montaż ma kosztować około 20 mln zł

Starania o budowę kolejki na Świąteczny Kamień w narciarskim kompleksie Szrenicy trwają już jedenaście lat. Jeśli dokumentacja nie utknie znowu w jakimś urzędzie, budowa zacznie się wiosną przyszłego roku.
Dolna stacja nowej kolejki powstanie obok istniejącej już najniższej stacji wyciągu w Szklarskiej Porębie. Inwestycja jest niezbędna. Gdyby wyciąg nie powstał, narciarze tkwiliby w coraz dłuższych kolejkach do wjazdu na stok.

Przekonać urzędników

Ministerstwo Środowiska ponad rok zwlekało z wydaniem zgody na przeznaczenie gruntów leśnych na cele narciarskie. Samorządowcy ze Szklarskiej Poręby wiele razy jeździli w tej sprawie do Warszawy. Wspierali ich miejscowi parlamentarzyści. W końcu się udało.
Zanim jednak gospodarz kompleksu – spółka Sudety Lift – będzie mógł rozpocząć budowę, musi zdobyć kilka urzędowych podpisów, m.in. ministerstwo ma wyliczyć opłaty za wycinkę lasu i ustalić tzw. kompensaty – czyli to, ile drzew trzeba nasadzić w zamian za te wycięte.
– Decyzja ministerstwa to przełom, ale jeśli równie długo, jak dotychczas, będziemy czekać na kolejne dokumenty, to prędzej pójdę na emeryturę niż zbudujemy wyciąg – mówi Jan Dębkowski, dyrektor do spraw technicznych. Spółka ma już gotowy raport oddziaływania nowego wyciągu na środowisko.
To ważne, bo kolejka i nartostrady prawie w całości będą wytyczone w Karkonoskim Parku Narodowym. Inwestorzy porozumieli się też z przyrodnikami. W zamian za zgodę na zbudowanie wyciągu na Świąteczny Kamień, spółka Sudety Lift zrezygnowała z planów budowy czterech wyciągów i tras narciarskich w rejonie Kotła Szrenickiego i Łabskiego Szczytu. To obszary, na których ochronie ekologom zależało najbardziej.
– Jesteśmy zadowoleni z kompromisu. W rejonie Kotła Szrenickiego i Łabskiego Szczytu występują rzadkie gatunki roślin. Gniazdują też ptaki objęte ochroną unijnej dyrektywy Natura 2000 – wyjaśnia Andrzej Raj, dyrektor KPN.

Dziesięć lat starań

Spór o nowy wyciąg w Szklarskiej Porębie ma długą historię. By zmusić Karkonoski Park Narodowy do ustępstw, mieszkańcy blokowali nawet główną ulicę miasta, prowadzącą do przejścia granicznego w Jakuszycach. Uniemożliwić budowę próbowali też Czesi. Przekonywali, że wyciąg na Świąteczny Kamień może niekorzystnie wpływać na strefy ścisłej ochrony przyrody po ich stronie gór. Twierdzili, że sztuczny śnieg różni się składem chemicznym od naturalnego i dlatego zasypanie nim rejonu Szrenicy może mieć zły wpływ na środowisko. •

Czesi budują wyciągi

W ciągu ostatnich lat Czesi wiele zainwestowali w wyciągi po swojej stronie gór. Teraz mogą one przewieźć o 20 tysięcy osób na godzinę więcej niż jeszcze kilka lat temu. W sumie Czesi są w stanie przetransportować na stoki 100 tysięcy narciarzy w ciągu godziny. Wszystkie wyciągi po polskiej stronie Karkonoszy przewożą w takim samym czasie 20 tysięcy osób i od lat nic się w tej sprawie nie zmieniło. Trzy lata temu zbudowano tylko ośrodek narciarski Babiniec.

Rafał Święcki - Słowo Polskie Gazeta Wrocławska

http://karpacz.naszemiasto.pl/wydarzenia/755442.htmlTemat: 1
Zalogowałem sie, ale nie wiem dlaczego tak wyszło. Jak wysłałem post to było juz za póżno. Chciałem zmienic aby był widoczny moj adres e-mial, ale teraz nie wiem jak. Czesciej siedze za kierownica motoru niz przed monitorem. Sorry.
Maverick takie podejrzenia sa troche nie na miejscu. Mozna troszke grzeczniej
Generalnie to wystarczy zawieść cylinder za granice i dac do jakiegoś sklepu/serwisu. Oni to wysyłają do zakładu, gdzie sie dzieją te całe cuda. Podejrzewam, ze gdyby dotrzec do tego zakładu bezposrednio to wogóle bylaby to dla Nas taniocha, ale głębiej sie tym nie zajmowałem. Ja pojechałem do Liberca, gdzie są dwa serwisy. Jeden przy wjeździe do Liberca od strony granicy (przejście graniczne w Jakuszycach, dojazd przez Szklarską Porębę), a drugi w centrum. Polecam ten w centrum. To jest ten serwis, o którym pisałem w poprzednim poście. Sporo części mają tam na miejscu (choć wiadomo, ze nie wszystkie). Poza tym jak cos tam chciałem załatwić (bardziej skomplikowane rzeczy) to mi tak nie jęczeli, jak w Polsce. Liberec jest ok 40km od granicy. Adres to Suzuki Motocentrum Kurt Lindner ul Generala Svobody 453. Zresztą nawet mają stronę (ale nic ciekawego) http://www.volny.cz/moto-lindner. Szef to taki lekko starszy, łysiejący facet i z nim trzeba gadać, bo młody jest troche mniej kumaty (moze juz sie poduczył). Życzę powodzenia ludziom którzy sie tam wybiorą. Bardziej cierpliwym (tym co mają sprawne motorki) radzę poczekać do końca sezonu, bo wtedy napiszę recenzję czeskiego nikasilu, (oby wytrzymał!) oraz oczywiście napiszę o swoich czynnościach eksploatacyjnych, ile i w jakich warunkach jeżdziłem, bo tylko wtedy taki opis jest miarodajny (i tylko takimi radzę się sugerować). Jeżeli ktoś robił nikasil w tym roku w Niemczech lub gdzieś indziej to po sezonie napiszcie jak się Wam sprawuje. Kto pojedzie do Czech, albo już był, niech też da znać.
Zielorz niestety nie jestem w stanie Ci doradzić, czy da się coś zrobić z tuleją żeliwną, bo nigdy nie miałem takiego patentu w swoich motorach (wydaje mi sie ze moze byc kiepsko). Jeżeli bede w Czechach to postaram się dowiedziec coś na ten temat (jak nie zapomne, bo narazie się nie wybieram). Postaraj się zadzwonić tutaj w Polsce do kogoś kto zajmuje się wywożeniem cylindrów i jego sie zapytaj. Jak nie bedzie wiedział, to nie powinien się tym zajmować. Jeżeli nic z tego nie wyjdzie, a ze swoim motorem wiążesz dłuższą przyszłość to możesz szukać drugi cylinder ze zużytym nikasilem (takie nie są drogie ale wiadomo ze cholernie trudno jest je dorwać). Tak jak napisałeś- kombinacji trochę jest, ale spróbuj zadzwonić i się dowiedzieć (potem napisz koniecznie bo ostatnio sporo osób ma ten patent). Co do waluty to dziś sprawdzałem i kosztuje lekko mniej niż jak ja kupowałem, a faktycznie powinno być jeszcze lepiej, także biznes będzie jeszcze bardziej opłacalny:)Temat: Ludzieeeeeeeeeee! Deszcz pada!
Onet.pl: W nocy fala kulminacyjna w Kłodzku

Mieszkańcy Kłodzka szykują się na przybycie kulminacyjnej fali.
TVN24

Coraz trudniejsza staje się sytuacja powodziowa w powiecie kłodzkim (Dolnośląskie), w nocy oczekiwana jest tam fala kulminacyjna.
Stan alarmowy na Nysie Kłodzkiej został przekroczony o 230 cm i ma jeszcze wzrosnąć. Tymczasem powoli poprawiają się warunki w Jeleniej Górze i okolicach, gdzie przestał padać deszcz. Poprawa pogody na Dolnym Śląsku oczekiwana jest w nocy ze środy na czwartek.

Ciągłe opady na zachodzie regionu zanikają, jednak wciąż utrzymywać się będą przelotne. Także na wschodzie wciąż pada, jednak i tam opady mają mniejsze natężenie - poinformowano PAP w biurze prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Stany alarmowe wciąż są przekroczone na ponad 30 wodowskazach rzek Dolnego Śląska "W Kłodzku pada, wody rosną. Fala kulminacyjna ma przejść w nocy. Pocieszające jest to, że powoli opadają wody na Kamiennej w Jeleniej Górze. W Kłodzku pracuje wojsko i inne służby, według prognoz woda może się jeszcze podnieść o 20 do 40 cm. Nie ma jednak zagrożenia dużą powodzią, będzie tak jak w Piechowicach, podlanie piwnic i parterów" - powiedział PAP Dariusz Linka z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu.

Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w: powiecie jeleniogórskim i mieście Jelenia Góra, powiecie wałbrzyskim, lubańskim, kłodzkim, gminie Marciszów, mieście i gminie Nowogrodziec, Janowice Wielkie, mieście i gminie Świeradów Zdrój, oraz mieście i gminie Gryfów Śląski. Odwołano alarm w Kamiennej Górze.

Nieprzejezdne na Dolnym Śląsku trasy, to: droga wojewódzka nr 404 i droga nr 358 na odcinku Świeradów Zdrój-Szklarska Poręba, droga nr 361 w Lubaniu, droga nr 381 w Jedlinie Zdrój, droga nr 382 na odcinku Nowy Jawor - Gruchotów, Chwaliszów - Dobromierz i Sędziszów - Jaszków.

Otwarta została nieprzejezdna od wczoraj droga krajowa nr 3 Jelenia Góra - Jakuszyce, prowadząca do polsko-czeskiego przejścia granicznego. "Do Jakuszyc można dojechać, tylko przy hotelu Malachit jest malutki objazd. Z przejścia mogą korzystać wyłącznie samochody osobowe i autobusy. Ciężarówki muszą kierować się na inne przejścia" - powiedziała Joanna Woźniak z Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej.

W Jeleniej Górze-Cieplicach 80-letnia kobieta zmarła w zalanym przez powódź domu. Jak informuje kom. Edyta Bagrowiska z jeleniogórskiej policji, nie można na razie ustalić przyczyn zgonu. "Starsza pani mieszkała sama, w domu, który został zalany przez powódź. Nie wiadomo, czy się utopiła, czy zmarła z innego powodu" - powiedziała. Jak dodała, o przyczynach zgonu będzie można powiedzieć dopiero po przeprowadzeniu sekcji zwłok.

Z powodu osunięcia się ziemi na tory, zblokowana była trasa kolejowa Kłodzko - Międzylesie. Na tory, zaraz za stacją Kłodzko Nowe, osunęło się kilka ton podmytej przez deszcze ziemi. Dwa pociągi osobowe zostały odwołane. Kolejarze mieli początkowo problem ze zorganizowaniem komunikacji zastępczej, ponieważ wiele odcinków dróg jest częściowo nieprzejezdnych. Około 14.00 udało się usunąć przeszkodę z torów i trasa prowadząca do kolejowego przejścia granicznego została odblokowana.

Jak powiedział PAP kierownik biura prognoz IMiGW Michał Ceran, trwające od trzech dni ulewy na Dolnym Śląsku spowodowały rekordowe sumy opadów. W Jakuszycach spadło 204 l/m2. "Takie opady musiały spowodować gwałtowną reakcję rzek, tzw. górskich dopływów Odry - aż do wystąpienia wody z brzegów. Z niskiego stanu woda natychmiast przeobraziła się w stan wysoki, z zagrożeniem powodziowym" - powiedział Ceran.Temat: [Szklarska Poręba] Obwodnica miasta
Większe szanse na nową drogę

Budowa obwodnicy Szklarskiej Poręby jest coraz bardziej realna – uważają władze miasta pod Szrenicą.

– Ta droga to wielka szansa dla naszego miasta i regionu – mówi Grzegorz Sokoliński, przewodniczący Rady Miasta Szklarska Poręba.

Władze miasta opracowały koncepcję budowy obwodnicy górskiego kurortu. Zaczynałaby się ona w okolicach przekaźnika TV w Piechowicach i prowadziła w okolice Rozdroża Izerskiego i dalej drogą wojewódzką nr 404 omijając Zakręt Śmierci wchodziłaby na częściowo już wykonaną, poniemiecką drogą w kierunku granicy (przedwojenny projekt Drogi Sudeckiej). – Wystarczyłoby ją poszerzyć i dobudować kilkukilometrowy odcinek trasy – mówi Grzegorz Sokoliński, współautor opracowania.

Jak twierdzi, nieprawdą są pojawiające się informacje, że ruch ciężkich samochodów zostanie przeniesiony na przejście graniczne w Lubawce, po wybudowaniu drogi ekspresowej S3 Szczecin – Lubawka.

– Z dokumentacji wynika, że ta droga będzie ekspresowa tak naprawdę tylko do Legnicy – mówi Grzegorz Sokoliński. – Na dalszym odcinku będzie to normalna jednojezdniowa droga. TIRy i tak będą jeździły przez Szklarską Porębę i Jakuszyce, bo od Lubawki po czeskiej stronie nie ma dobrych dróg. Czesi nie zamierzają ich budować.
Dodatkowym argumentem jest odległość. – Wyobraźmy sobie firmę spedycyjną, która wozi ładunki do jednego z najbardziej uprzemysłowionych regionów Czech, czyli Libereckiego Kraju – mówi Grzegorz Sokoliński. – Trasa przez Jakuszyce jest o ponad 90 km krótsza. Łatwo wyliczyć, ile czasu i paliwa zaoszczędzi przewoźnik jadąc tam i z powrotem.
Ponadto, krajowa droga nr 3 jest zapisana w traktacie akcesyjnym jako ta, która dopuszcza ruch ciężkich samochodów o zwiększonym nacisku na oś (do11,5 tony na oś). Przy południowej granicy Polski są tylko dwie takie drogi, jedna prowadzi do przejścia w Jakuszycach, druga – do przejścia w Cieszynie.

– Stąd podjęte na krajowej trójce inwestycje – argumentuje Grzegorz Sokoliński. – Niedawno zrobiono remont na odcinku od Kaczorowa do Mysłowa, wcześniej remontowano odcinek od Piechowic w kierunku Szklarskiej Poręby. Teraz rozpoczęła się budowa mostu w Szklarskiej Porębie. Wszystkie te inwestycje są robione tylko pod kątem wzmocnienia nawierzchni a nie zwiększenia przepustowości drogi.

Jak twierdzi, nowoczesna droga jest potrzebna jeszcze w jednego względu. – Nasz region stale się rozwija. Powstają hotele w Karpaczu i Szklarskiej Porębie, właściciele kompleksów narciarskich chcą je rozbudowywać. Turyści z Polski, Czech i Niemiec będą musieli do nas jakoś dojechać – mówi. – Dodatkowym argumentem jest także to, że łatwiej będzie dojechać do Świeradowa Zdroju i całego Pogórza Izerskiego.

Władze Szklarskiej Poręby zwróciły się do sąsiednich gmin: Piechowice i Stara Kamienica, o wyrażenie pozytywnej opinii w sprawie budowy obwodnicy. To po to, by w studiach rozwoju znalazł się projekt obwodnicy. Daje to gwarancję, że tereny te będą przeznaczone na drogę. Rada z Piechowic wyraziła pozytywną opinię, druga z gmin ma podjąć decyzję na najbliższej sesji.

– To dopiero pierwszy krok, ale od czegoś trzeba zacząć – mówi Grzegorz Sokoliński. Dalej trzeba dotrzeć z argumentacją i przekonać decydentów na szczeblu krajowym – inwestycja ta byłaby realizowana i finansowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. O terminie powstania drogi nie chce się wypowiadać. W praktyce jednak, jeśli obwodnica w ogóle powstanie, to nie wcześniej niż za 3-4 lata.Niebieską linią zaznaczono poniemiecką drogę. Linia ciągła - odcinek wybudowany, linia przerywana - planowany.

Jelonka.comStrona 1 z 2 • Zostało znalezionych 73 postów • 1, 2
Powered by WordPress